Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legislatie privind eliberarea antibioticelor fara ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legislatie privind eliberarea antibioticelor fara reteta

Buna ziua.

Fac un referat si am nevoie sa stiu exact care este legea ce prevede interzicerea eliberarii antibioticelor fara reteta, de catre farmacisti, in Romania.

Am cautat pe tot internetul si nu gasesc decat :
“Din pacate, in Romania exista o traditie in administrarea la scara larga a antibioticelor. Spre exemplu, de multe ori, romanii trateaza infectiile virale din sezonul rece cu antibiotice pe care le procura fara prescriptie medicala, in ciuda legislatiei care interzice eliberarea acestora fara reteta.

Poate cineva sa imi spuna care este mai exact legea respectiva si unde o gasesc ?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Massimo Guidi , utilizator 15:58, 14 Iunie 2020
ANEXA 2
CODUL DEONTOLOGIC AL FARMACISTULUI
CAPITOLUL II
Standarde deontologice
SECŢIUNEA a 7-a
Servicii farmaceutice de urgenţă
ART. 31
(1) Pentru asigurarea continuităţii asistenţei cu medicamente a populaţiei,
farmaciştii trebuie să furnizeze, în condiţiile legii, servicii farmaceutice de urgenţă.
(2) Furnizarea serviciilor farmaceutice de urgenţă se va face cu respectarea
următoarelor principii:
a) farmacistul va utiliza toate cunoştinţele sale profesionale pentru a veni în
sprijinul pacientului;
b) pentru a realiza un serviciu de calitate, farmacistul va solicita pacientului sau
aparţinătorului acestuia toate informaţiile legate de urgenţa cererii sale, respectiv
medicaţia curentă, existenţa altor afecţiuni sau alergii, precum şi alte aspecte care
pot influenţa decizia farmacistului;;
c) decizia farmacistului va fi luată avându-se în vedere şi afecţiunea pentru care
se solicită medicamentul, grupa terapeutică din care face parte medicamentul,
efectele adverse şi contraindicaţiile;;
d) în funcţie de gravitatea situaţiei prezentate, farmacistul va încerca să ia
legătura cu medicul curant al pacientului sau cu un alt medic;;
e) dozele eliberate pot fi pentru maximum 24 de ore, în zilele lucrătoare, şi
pentru maximum 72 de ore, pentru sfârşitul de săptămână şi sărbătorile legale;;
f) orice intervenţie de acest tip va fi însoţită de recomandarea farmacistului ca
pacientul să se adreseze imediat medicului;;
g) în cazul copiilor, eliberarea unui medicament va fi însoţită de recomandarea
către părinţi de a consulta în cel mai scurt timp medicul de familie sau de a apela la
serviciul de urgenţă;;
h) medicamentele psihotrope şi stupefiante nu fac obiectul serviciilor
farmaceutice de urgenţă.
ART. 32
Pentru a realiza în condiţii bune serviciile farmaceutice de urgenţă, farmacistul
este obligat să acorde primul ajutor, în limita competenţelor sale, şi să solicite
intervenţia serviciilor specializate, informând asupra măsurilor luate din proprie
iniţiativă.
ART. 33
(1) Farmacistul poate elibera medicamente fără prescripţie medicală în
următoarele situaţii:
a) pacientul este bolnav cronic şi este cunoscut de către farmacist sau se află în
evidenţele farmaciei ca utilizator al medicamentului solicitat, dar din diverse
motive nu a putut ajunge la medic;
b) pacientul nu posedă o prescripţie medicală, dar prezintă un bilet de ieşire din
spital, o scrisoare medicală etc.;;
c) pacientul prezintă o prescripţie a cărei valabilitate a expirat;;
d) pacientul prezintă o schemă de tratament parafată de medicul prescriptor;;
e) pacientul este în tranzit şi nu îşi poate continua tratamentul;;
f) alte situaţii de urgenţă în care farmacistul va decide, după caz, eliberarea unui
medicament pe o durată limitată, până la obţinerea unei prescripţii, cu îndrumarea
pacientului către medicul de familie, centrul de sănătate sau permanenţă,
compartimentul ori unitatea de primire a urgenţelor sau apelarea numărului de
urgenţă 112.
(2) Farmaciile din mediul rural pot furniza servicii farmaceutice de urgenţă şi în
situaţia în care în localitate nu există cabinete medicale sau medicul nu este
prezent;; în aceste situaţii, furnizarea serviciilor farmaceutice se va face cu
respectarea principiilor prevăzute la art. 31.
ART. 34
Când nu poate să acorde pacientului serviciul solicitat, farmacistul trebuie să
îndrume pacientul spre un serviciu specializat de asistenţă medicală.
ART. 35
În cazuri urgente, farmacistul trebuie să acorde asistenţă pacienţilor, dacă este
solicitat, şi în afara programului farmaciei.

Sper ca v-am ajutat.
Farmacistii pot vinde antibiotic fara reteta unui medic care a prezentat în schimb legitimatie de la colegiu medicilor din românia? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptie medicala madalinavaleria madalinavaleria Buna ziua, Ieri seara am fost la Spitalul de urgenta militar din Bucuresti. In urma investigatiilr mi-au prescris un anumit tratament care includea ... (vezi toată discuția)
Dreptul de a prescrie medicamente ContSters292683 ContSters292683 Buna ziua, Un medic poate prescrie legal pe o reteta simpla si medicamente din afara zonei lui de specializare? Orice medicament? Multumesc! (vezi toată discuția)
Obligatiile asistentului de farmacie Pharma88 Pharma88 buna ziua, sunt de profesie farmacist intr-o farmacie cu circuit deschis.In farmacia unde m-am angajat de cateva saptamani, o \\"studenta\\" la postliceala de ... (vezi toată discuția)