Forum Discuţii diverse Cultură generală Gramatica...
Discuție deschisă în Cultură generală

Gramatica...

Acum cautam ceva pe net si am gasit o pagina a site-ului dex on line, pagina se cheama greseli frecvente in limba romana, unde explicatiile cum e corect si de ce sunt niste chestii haioase de genul:

corect - Preț mare si gesit - Preț scump
De ce ? : Un produs este scump atunci când prețul său este mare. Preț scump este o struțo-cămilă. :giggle:

corect - Președinție si gresit - Președenție
de ce? - Vezi definiția. România are președinte, nu „președente”!
A nu se confunda cu adjectivul prezidențial, care provine din fr. présidentiel.

corect - Vrea să (te) înșele. si gresit -Vrea să (te) înșale.
Forma înșale este valabilă doar pentru „a pune șaua pe......

si multe altele ..... pe mine m-au amuzat teribil. si sunt expresii care imi este imposibil sa cred ca exista cineva care sa foloseasca varianta gresita.

E interesant. pt cine doreste linkul - [ link extern ]
Merita citite articolele:

Verbul “a crea” si conjugarile sale
www.avocatnet.ro/content/art...

Datorita vs din cauza
www.avocatnet.ro/content/art...

Decat vs doar
www.avocatnet.ro/content/art...
verbul ”a crea” si conjugarile sale...
www.avocatnet.ro/content/art...

de ce expertiza nu e experienta...
www.avocatnet.ro/content/art...

”ca si”
www.avocatnet.ro/content/art...
O virgula poate salva viata unui om...

Un barbat e banuit pentru o mare nelegiuire. E dus in fatza judecatorului si sunt prezentate probele, care il incrimineaza; inculpatul nu-si poate dovedi nevinovatia. Ca urmare judecatorul dicteaza:

Se se ierte nu se poate, mortii sa se dea
Grefierul, doar prin mutarea virgulei, a reusit sa il salveze pe barbat:
Sa se ierte, nu se poate mortii sa se dea.

Dar ar putea fi si invers (virgula conduce omul la moarte)
Judecatorul sa zica: sa se ierte, nu se poate mortii sa se dea si un grefier sa scrie: sa se ierte nu se poate, mortii sa se dea

Poate (si) acesta e motivul pentru care se spune ca mai bine nu pui virgula decat sa o pui gresit.
"Ghid de supravietuire a limbii romane"

Diferenta dintre "a refula" si "a defula"
A REFULA - vb. I. Tranz. 1. A respinge, a inabusi din domeniul constientului in subconstient imagini, dorinte, reprezentari, idei sau tendinte neplacute, care contrazic constiinta morala a individului.
A DEFULA - vb. I. Tranz. (Psih.) A da curs liber ideilor sau tendintelor refulate in subconstient.
◊ (Fam.) A-si descarca sufletul.
Asadar, atunci cand vrei sa iti versi frustrarile, sa zbieri, sa urli etc, sa exteriorizezi ceea ce ai adunat in interior, atunci DEFULEZI. Cand toate aceste porniri le inabusi in interior, atunci REFULEZI.
www.avocatnet.ro/content/art...

NU se merita sa te risti
2 Iunie 2012
"Sa nu te risti, ca nu se merita", ar spune multa lume din popor. Insa, daca luam la bani marunti dictionarul explicativ al limbii romane, o sa vedem ca niciunul din verbele "a se merita", respectiv "a se risca" nu se regasesc acolo.
www.avocatnet.ro/content/art...

Adjective sau adverbe fara grad de comparatie
26 Mai 2012
www.avocatnet.ro/content/art...

"Locatia" noastra cea de toate zilele
28 Aprilie 2012
Cuvantul este tot mai des folosit si de catre presa si, cu toate acestea, nimeni nu s-a gandit sa deschida dictionarul si sa verifice semnificatia adevarata a acestui termen.
www.avocatnet.ro/content/art...

Cum se conjuga verbul "a fi"?
19 Mai 2012
www.avocatnet.ro/content/art...

"Trebuie" si ale sale conjugari
12 Mai 2012
www.avocatnet.ro/content/art...

Nivele sau niveluri?
22 Aprilie 2012
avand in vedere ca in prezent ne raportam la regulile stabilite prin DOOM 2, aveti libertatea sa folositi ambele variante de plural
www.avocatnet.ro/content/art...