Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate functionar public

Un functionar public de executie se poate angaja ca asistent personal pentru un membru al familiei (copil cu handicap) cu CIM incheiat cu primaria? Multumesc anticipat pt raspuns
In lista mea de incompatibilitați scrie, referitor la funcţionarii publici:

art. 96, alin. (1) din Legea nr. 161/2003, potrivit cărora „Funcţionarii publici pot exercita funcții sau activități în domeniul didactic, al cercetării științifice, al creației literare, artistice și în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate ca funcționar public potrivit fișei postului”.

Salariul brut, de la 1 decembrie 2016 pentru un asistent personal, care are gradația 9, este 1801.

Alegeți postul pe care îl doriți.
Darie Tudor, utilizator
Ce inseamna gradatia 9?
gradatia 9 = vechime in campul muncii mai mult de 20 de ani.
Colega, gradatia 5 de vechime (adica 9 clase de salarizare suplimentare)... cred ca nu prindem 9 gradatii de vechime nici pana la pensie :)))