Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CONCURENTA NELOIALA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CONCURENTA NELOIALA

Sunt parat intr-un proces ce are ca obiect fapte de concurenta neloiala.
Reclamantul si-a motivat initial actiunea pe art. 1073 Ccivil. Ulterior printr-o precizare si-a motivat-o pe legea 11/1991.
Printre exceptiile invocate de mine a fost si cea de necompetenta a sectiei civile, considerand ca este competenta sectia comerciala , avand in vederea ca partile sunt comercianti, obiectul cererii il constituie fapte de concurenta neloiala iar art. 1 din legea 11/1991 se refera la comercianti iar art. 2 la acte sau fapte contrare uzantelor in activitatea comerciala-am invocat si o decizie a ICCJ in acest sens.
Instanta de fond mi-a respins exceptia considerandu-se competenta.
In final s-a pronuntat, admitand alta exceptie invocata de mine, ca reclamanta nu are calitate procesuala activa dar luand in considerare numai 1073 Ccivil.
Acum, reclamanta a declarat apel .
Intrebarea mea este, sa ader la acest apel conform art. 293 din CPC si sa atac sentinta , considerand ca a fost pronuntata de o instanta necompetenta sau sa formulez numai intampinare la apelul declarat de reclamanta.
Va multumesc pentru sfaturi
credem ca ar fi bine sa va rezumati doar la formularea intampinarii.
Si eu zic acelasi lucru: intampinare

Nu vad interesul dvs. de a tinde la schimbarea hotararii primei instante. (pana una alta va este numa' buna).
De ce i-as servi pe tava adversarului un motiv de anulare a hotararii primei instante? (a se vedea si 297 alin 2).
Multumesc pentru sfaturi.