avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate chitanta de mana

Buna ziua!
Este valabila o chitanta de mana pentru vanzarea unui pamant din anul 1979?
Cel mai recent răspuns: dana211 , utilizator 21:01, 24 Martie 2017
Nu, nu este valabila. Cel mult o puteti folosi ca inceput de dovada pt a putea proba uzucapiunea.
Valabila ca ce? Nu e act de vanzare, dar il puteti folosi cum scria colega mai sus.
Sa va explic cum stau lucrurile .In 1979 un grup de cetateni care au proprietati dar nu au pe unde sa-si scoata produsul au convenit impreuna cu un proprietar al terenului pe unde puteau sa treaca sa-i dea o suma de bani ca ei sa se poata folosi nestingheriti de acel drum . greseala lor a fost ca nu au mers in notariat . Au facut o chitanta de mana si un process verbal la primarie .Acum acel proprietar a inchis drumul .Ce este de facut?
Actiune in instanta. E de vazut daca a fost vanzare sau altceva.
Si in instanta cetatenii vor avea castig de cauza ? Vor obtine prin lege dreptul de a-si scoate produsul la drum?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanta de mana din 1977 cristinacraciunn cristinacraciunn Buna seara, Am si eu nevoie de sfatul dumneavoastra. Parintii mei au achizitionat in anul 1979 un imobil incheiat cu o chitanta de vanzare-cumparare facuta ... (vezi toată discuția)
Valoarea judiciara a chitantei de mana Ionut Mircea Ionut Mircea Ionut Mircea Ionut Mircea Bunica mea a facut o chitanta de mana fiind fortata de niste imprejurari la niste tigani vecini cu ea dandu-le 50 ari teren arabil sa il munceasca nu spre ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune claudiatoma claudiatoma Buna seara Am eu nevoie de putin ajutor Bunicul meu in urma cu aproimativ 14 ani a cumpart de la cineva o bucata de pamant, fara act de vanzare cumparare, ... (vezi toată discuția)