Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare coordonate teren si plan parcelar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare coordonate teren si plan parcelar

In anul 2004 am cumparat un teren de 2000mp cu cadastru, pe care l-am intabulat. Anul trecut cand au venit sa ne faca intarusarea ne-au spus cei de la primarie ca se schimba planul parcelar si terenul nostru nu mai are deschiderea de 15.87m (conf cadastru) ci 13.30m dar per total ne dadeau toata suprafata din contract. Nu am semnat PV de intarusare. Am facut casa si acum vrem sa o intabulam. Intre timp am cerut o copie dupa cadastru la OCPI Ilfov si am descoperit ca cineva (un autorizat) a facut o cerere prin care solicita schimbarea coordonatelor terenului meu pentru ca este translatat.
Poate cineva sa modifice coordonatele unui teren fara aprobarea proprietarului?
Poate primaria sa imi modifice dimensiunile terenului fara acordul meu?
Ma pot obliga sa accept modificarile lor?
Sunt doar cateva intrebari la care sper sa imi raspundeti.
madairina, utilizator
Cand am cumparat terenul aveam niste coordonate dupa un an domul autorizat Talpes le modifica, in 2007 domnul Barbu de primaria imi face intarusarea dupa alte coordonate ca zice el se va modifica planul parcelar si asa va fi iar in 2009 dupa ce s-au facut masuratori la cadastru ne spune ca nu mai e buna varianta lui Barbu ca e alta. Sunt tare curioasa care sunt totusi coordonatele terenului meu.