Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiuni disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiuni disciplinare

Buna seara, va supun atentiei urmatoarea speta: un salariat a savarsit o abatere disciplinara in decembrie 2016 iar in februarie 2017 s-a demarat o cercetare penala, care nu este finalizata. Intrebarea este urmatoarea: termenul de 6 luni pentru aplicarea unei sanctiuni disciplinare este intrerupt de cercetarea penala? Dupa finalizarea dosarului penal se mai poate aplica sanctiunea disciplinara?
da, ai dreptate, s-a produs o confuzie. Mentionez ca in momentul de fata, cercetarea disciplinara este la faza intocmirii raportului de cercetare (dupa convocare si note de relatii). In acelasi timp, am solicitat, organelor de cercetare penala, sa-micomunice stadiul dosarului penal. Dupa finalizarea raportului de cercetare sa suspendam aplicarea sanctiunii disciplinare? Si in ce baza legala, totusi?