Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plateste amenda de la primarie catre asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plateste amenda de la primarie catre asociatia de locatari

asociatia de locatari a primit amenda de 8000 lei pt ca nu are reabilitat fatada , presedintele de bloc a spus ca trebuie impartita suma la cota parte , suprafata apartament sa plateasca locatarii, care este legea?
mentionez ca sunt chirias in locuinta sociala, mi s a cerut sa platesc eu amenda ca si cum as fi proprietar
vivi23ro, utilizator
Chiriasul nu are nici macar 1m sub bloc .
Primaria a considerat ca fatada nu mai corespunde estetic sau functional si a aplicat aceea amenda dar legea 230/2007 art 14 spune clar ca e obligatia proprietarului :
Articolul 14
Proprietarul este obligat sa mentina proprietatea sa individuala, apartament sau spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta, in stare buna, pe propria cheltuiala . Niciun proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala a celorlalti proprietari din condominiu.

Cine e proprietarul? La acela sa mearga asociatia sa ceara banii .
Chiriasul are obligatia sa mentina starea locuintei de la data inchirierii . Daca era reabilitata fatada cand ati inchiriat atunci trebuie sa platiti ; daca nu ,nu .
mottofreee, utilizator