Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... atestat cpi sau cpc?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

atestat cpi sau cpc?

de ce nimeni nu poate sa dea un raspuns exact la aceasta chestiune?
am cauta la dumneavoastra pe site dar nicaieri nu e spus un raspuns cert, cu litera de lege privind situatia:

am detinut permis de conducere ABCE, mi/a fost anulat si am `redobandit` recent categoriile BCE. bineinteles alte serii si alte date a obtinerii categoriilor.
detin atestat marfa CPC care a expirat in urma cu o luna 03.2012-03.2017.

ce tip de examen trebuie sustinut acum, pt reinoirea atestatului? CPI sau CPC?
am facut o petitie, din care nu am inteles nimic: [ link extern ]
sau unde/ ce articol se explica situatia? sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns.
va multumesc. ady arad
O alta intrebare nu are ce sa strice.
~ Conținut șters la cerere ~
vio1977 a scris:

Am fost exact in situatia d-voastra si nu am putut sa obtin atestat cpc pe motiv ca permisul a fost anulat.

Ati primit un raspuns scris sau doar unul verbal. Opinia mea este ca l-ati primit verbal si nu ati facut niciun demers pentru a primi un raspuns scris.

Atata timp cat in nicio lege sau in orice alt act normativ, de ex. ordin M, nu scrie explicit ca certificatul profesional nu se poate obtine daca permisul a fost anulat atunci se poate solicita eliberarea unui alt CPC in cazul expirarii.

@adryanb27
Trimiteti o petitie la Ministerul Transporturilor care este autoritatea tutela a ARR si solicitati clarificari ptr situatia dvs. Nu mentionati raspunsul primit de la ARR.

Petitia se poate trimite de aici
[ link extern ]

La textul petitiei va adresati in modul urmator

"Catre
Ministerul Transporturilor, email: petitie@mt.ro
Spre stiinta
Guvernul Romaniei, email: drp@gov.ro

Subsemnatul bla bla bla, am obtinut permisul de conducere seria nr ptr categ...... in data de ....
Am detinut permis de conducere categ ........ care a fost anulat in baza hot judecatoresti nr .......emise de judecatoria X si certificatul de calificare profesionala continua CPC seria nr care a expirat in data de .....
Va rog sa imi comunicati :
- temeiul legal si conditiile in care pot solicita eliberarea unui nou certificat CPC;
- temeiul legal in cazul in care nu pot sustine examen pentru obtinerea unui nou certificat CPC;

Cu stima,
Xulescu Adryan27

data"

Chestia cu guvernul o bagati ptr sperietura, cand vad ca exista si alti destinari dau raspunsuri mai pertinente, nu in stilul ARR. ;)

Stadiul petitiei il puteti afla aici

[ link extern ]
cyan, moderator
am trimis petitia. am sa revin cu ocazia unui eventual raspuns. multumesc
Raspunsul va fi comunicat in termen de 30 de zile.

Pana atunci verificati din cand in cand stadiul petitiei la linkul de mai sus sau mai jos

[ link extern ]