Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ordonanță
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ordonanță

Dacă tractoru era imatriculat în momentul încarc mi s-a întocmit dosar penal,mai pot beneficia de ordonanța data privind circulația tractoarelor pe drumurile publice ?
Nu s-a dat nici o Ordonanta. Ci este o hotarare a Curtii Constitutionale a Romaniei (CCR) prin care a admis, marti, exceptia de neconstitutionalitate a articolului 335 alineatul 1 din Codul penal, constatand ca in acesta nu se incrimineaza si fapta de conducere fara permis pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier, ci doar a unui autovehicul sau tramvai.
Beneficiati si dvs de aceasta Hotarare pentru ca tractorul nu este asimilat autovehiculului.
Dacă eu sunt în curs de judecata,dosarul se încheie ? Eu fiind judecat pt conducerea unui vehicul(tractor) pe drumurile publice având permis necorespunzător (art.335,alin2)