avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acces dosar instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acces dosar instanta

Buna ziua!
Am un dosar in instanta.
Pot avea acces la el, personal, fara interventia avocatului?
Daca da, care este procedura?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 09:01, 30 Mai 2017
Sigur ca puteti avea acces la dosarul in care sunteti parte, fara prezenta unui avocat.Mergeti la arhiva instantei cu CI si faceti o cerere ptr.studiere dosar.
Aveti dreptul sa studiati dosarul.
Nu conteaza ca aveti avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamurire-tagada paternitate KARINA73 KARINA73 Buna ziua, in urma unui proces de tagada a paternitatii s-a obtinut efectuarea testului ADN. Testul s-a efectuat, insa daca urmatorului proces este abia ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o situatie care nu prea imi da pace. am facut testul ... Marius37389 Marius37389 Buna ziua, am o situatie care nu prea imi da pace. Am facut testul de paternitate pt un copil si retultatul a iesit pozitiv, toate bune si frumoase Pana acum. ... (vezi toată discuția)
Amanare fara respectarea procedurii ContSters338989 ContSters338989 S-a aminat o infatisare dar eu acum am vazut ca avocatul a depus ceva de la un barou unde avea un alt proces , fara a depune si delegatia din partea astora pe ... (vezi toată discuția)