Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta AJPIS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta AJPIS

Buna seara,
Va rog o lamurire cu privire la intocmirea adeverintei AJPIS:
- in cazul in care salariata a beneficiat de 4 zile de concediu pentru evenimente (casatorie) conform CCM; cele 4 zile le asimilez concediului de odihna in adeverinta ajpis anexa2 si le trec la sectiune de concediu de odihna sau nici macar nu le mentionez in adeverinta ?

Multumesc frumos!
Nu aveti cum sa le asimilati ca si un concediu de odihna .. legea nu prevede acordarea unui concediu in astfel de situatii, ci zile libere platite .... prin urmare, consider ca se trec normal in adeverinta AJPIS.
Normal, adica ca zile lucrate?
Exact, ca si zile lucrate.
Multumesc!