Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TEREN IN FOLOSINTA VESNICA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TEREN IN FOLOSINTA VESNICA

Va rog frumos sa ma sfatuiti in urmatoarea situatie.Bunica mea este mostenitoarea (certificat mostenitor) unei case+teren (Constanta) in urma decesului bunicului si a renuntarii copiilor in favoarea ei.Ea vrea sa vanda, dar nu poate din cauza ca ptr. teren exista "decizie de folosinta vesnica",asta i s-a spus de catre cadastrist si ii trebuie un act de proprietate pe el.Ptr. casa are autorizatei de constructie din 1971,obtinuta pe baza deciziei de folosinta vesnica din 1970 si toate impozitele ptr.casa+teren achitate la zi.Ce trebuie facut ? Multumesc.
Nu are ce sa vanda stimata doamna.
Va rog frumos lămuriți-ma. Sunt aproape în aceeași situație doar ca în cazul meu persoana căruia i s-a dat teren cu drept de folosință veșnică a decedat. Aceasta persoana a fost străbunicul meu. Pe acest teren s-a construit o casa pentru care plătesc impozit timp de 25 de ani, casa care nu apare în nici un act. Teoretic nu exista.
Întrebarea este: Cui aparține acest teren acum? Statului Roman sau moștenitorilor persoanei decedate?
Întreb pentru ca cei de la primărie nu vor sa îmi dea nici un ajutor și nu mai știu încotro sa o iau. Mulțumesc!
Salut ai reușit sa faci ceva te rog dă-mi un răspuns sunt și eu în aceasi situație mail andrei_ancateu@yahoo.com

Silviana02 a scris:

Va rog frumos lămuriți-ma. Sunt aproape în aceeași situație doar ca în cazul meu persoana căruia i s-a dat teren cu drept de folosință veșnică a decedat. Aceasta persoana a fost străbunicul meu. Pe acest teren s-a construit o casa pentru care plătesc impozit timp de 25 de ani, casa care nu apare în nici un act. Teoretic nu exista.
Întrebarea este: Cui aparține acest teren acum? Statului Roman sau moștenitorilor persoanei decedate?
Întreb pentru ca cei de la primărie nu vor sa îmi dea nici un ajutor și nu mai știu încotro sa o iau. Mulțumesc!