Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua - testamente intre concubini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua - testamente intre concubini

Unchiul meu a stat în concubinaj 20 de ani cu o femei. Ei și-au făcut testament unul in favoarea celuilalt. Din păcate ea a decedat . În testament este scris că nu au moștenitori rezervatari deși mama ei trăiește. E vorba de o casa cumpărata împreună și un teren moștenit de ea de la tatăl ei. Cum se procedează ? Are dreptul mama ei la moștenire și cât ?
~ Conținut șters la cerere ~
Casa a fost cumpărat din bani lui dar cum se poate dovedi ? Că el a vândut o alta casa mai scumpă și a luat casa dar a trecut o și pe ea. Bătrâna nu vrea să vină la notar ce de poate face ?