Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Verificare asigurare RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Verificare asigurare RCA

Buna seara, am rugamintea sa ma ajutati cu punctarea in legislatie a locului unde se specifica cine verifica asigurarea RCA si cum pentru un vehicul inmatriculat in Romania ce circula in Romania.
Căutați, doamnă, ce este o informație publică, de ce se numește ,,publică,, și apoi poate veți înțelege și răspunsurile în care se chinuie să vă lămurească cei care răspund pe forum. Dacă doriți,de fapt, să întrebați până vă dă cineva dreptate, poate ar trebui să schimbați forumul, să încercați unul de nespecialiști.
Zoya a scris:

gabi789 a scris:

Bine, politistul cu smatphone verifica o informatie publica dar spuneti-mi unde scrie in legislatia primara sau secundara ceea ce ati afirmat. Sau fiecare politist verifica dupa o procedura proprie asigurarea RCA data fiind aparenta lipsa a unor prevederi legale clare in acest sens ? Va rog legea si articolul ca politistul are dreptul sa verifice existenta politei RCA si apoi ca acesta verifica valabilitatea politei RCA cu smartphone-ul personal (aberant, nu ?) sau din dotare prin interogarea informatiei publice din CEDAM ce poate fi incorecta (politele RCA nu se introduc in CEDAM instantaneu la emitere ci pot trece zile sau saptamani in situatii exceptionale timp in care un vehicul apara neasigurat desi este).

Baza CEDAM se actualizeaza zilnic si informatia e corecta 100%.
Politistul nu are nevoie de lege ca sa verifice existenta politei. Informatia e publica. Repet. Stiu ca nu veti intelege insa inca mai sper ca poate-poate ...
Verificarea cu orice mijloc nu e aberanta decat in capul dvs.
RCA este obligatorie. Ca urmare, cine nu o are suporta consecintele legii.
De data asta, legea o cautati singura ... poate as va mai luminati un pic capsorul ala inundat de tot felul de ganduri cum ca ati fi descoperit roata, America sau luna de pe cer ...

Opriti-va putin si uitati-va la ceea ce spuneti. Sunteti un om in toata firea, nu ? Observati ca ati ajuns sa ii spuneti unui strain de "capsorul ala inundat de tot felul de ganduri cum ca ati fi descoperit roata...". Gasiti firesc sa jigniti oameni in jurul Dvs. numai pentru ca scrieti din spatele unui ecran ? Eu gasesc nefiresc ceea ce faceti si daca intrebarea mea este absurda pentru Dvs. puteti pur si simplu sa nu mai vizualizati topicul meu.

Va multumesc pentru realul ajutor pe care mi l-ati acordat si cred ca fara ajutorul Dvs. nu m-as fi descurcat. Sunteti un om de nota 10 !
cameliapad a scris:

Căutați, doamnă, ce este o informație publică, de ce se numește ,,publică,, și apoi poate veți înțelege și răspunsurile în care se chinuie să vă lămurească cei care răspund pe forum. Dacă doriți,de fapt, să întrebați până vă dă cineva dreptate, poate ar trebui să schimbați forumul, să încercați unul de nespecialiști.

Aveti dreptate : am gresit site-ul ! Doream o discuitie strict pe articole de lege.

Rog moderatorii sa stearga acest topic.
gabi789 a scris:
[quot..

Opriti-va putin si uitati-va la ceea ce spuneti. Sunteti un om in toata firea, nu ? Observati ca ati ajuns sa ii spuneti unui strain de "capsorul ala inundat de tot felul de ganduri cum ca ati fi descoperit roata...". Gasiti firesc sa jigniti oameni in jurul Dvs. numai pentru ca scrieti din spatele unui ecran ? Eu gasesc nefiresc ceea ce faceti si daca intrebarea mea este absurda pentru Dvs. puteti pur si simplu sa nu mai vizualizati topicul meu.

Va multumesc pentru realul ajutor pe care mi l-ati acordat si cred ca fara ajutorul Dvs. nu m-as fi descurcat. Sunteti un om de nota 10 !

Eu va multumesc. Rar intalnesc prostia in forma pura. Dar, dupa cum se vede, perseverenta in a o gasi mi-a fost rasplatita. Succes in gasirea articolelor de lege cautate. Goagal ajuta ...
Rog moderatorii sa nu se osteneasca sa ma baneze pt cuvantul prostie. Ma pot abtine cateva zile de la scris. Recompensa e substantiala.

De obicei Articolul 101, aliniatul 1 din OUG 195/2002, este baza proceselor-verbale întocmite de poliţişti celor prinşi că circulă fără a avea asupra lor poliţa RCA. Acesta arată şi ce fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni: nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevăzute la art. 35 alin. 2”.

în articolul 35, aliniatul 2 din ordonanţă, prevede că
Articolul 35 alin (2) OUG 195/2002 Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.

In art. 4 din OUG 54/2016 se prevede obligativitatea încheierii contractului RCA
Persoanele fizice sau juridice care au în proprietate vehicule supuse înmatriculării sau înregistrării în România, precum şi tramvaie au obligaţia să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de vehicule în limitele teritoriale prevăzute la art. 3.

E adevarat ca sunt si alte instante care au hotarat ca legea nu prevede in mod expres obligativitatea prezentarii politistului a RCA in forma scrisa atat timp cat totusi RCA a fost intocmita
"În cauză, instanța constată că nici art. 147 pct. 1 din R.A.O.U.G. nr. 195/2002 și nici art. 35 alin. 2 din O.U.G. nr. 195/2002 nu preved în mod expres faptul că participanții la trafic trebuie să aibă asupra lor polița de asigurare auto. De asemenea, din analiza dispozițiilor legale în materie, respectiv a O.U.G. nr. 195/2002, a R.A.O.U.G. nr. 195/2002 și a Legii nr. 136/1995 privind asigurările și reasigurările în România, nu rezultă că această obligație ar fi fost impusă în mod expres de legiuitor în sarcina conducătorilor auto. Altfel spus, legea nu prevede în mod expres obligația conducătorilor auto de a avea asupra lor polița de asigurare auto și de a o prezenta la cererea polițistului rutier",