Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Frauda online?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Frauda online?

Buna seara,

Am facut o gafa acum ceva timp si nu stiu in ce situatie ma aflu acum. Am lucrat pentru un client din alta tara-Spania care ma platea printr-o platforma online de freelancing. Job-ul pe care il prestam presupunea administrarea unui cont de publicitate pe facebook. Eu eram platit prin platforma pentru munca mea iar costurile de publicitate erau achitate direct de el catre facebook.

Dupa ceva timp contul a fost blocat de facebook pentru ca nu respecta anumite clauze dar au ramas ceva bani neconsumati pe care i-am retras eu in contul meu.

Ce pot pati si ce pot face pentru a afla daca m-a dat in judecata/urmarire?

Va multumesc mult!
Daca ati luat bani care nu sunt ai dvs., trebuie sa-i inapoiati. Ma rog, va puteti retine leafa.

Totusi acest lucru nu va scuteste de neplaceri nici pe dvs. nici pe client, daca Facebook va hotari sa va dea in judecata.
De acord ca trebuie inapoiati, ma intereseaza daca pot pati ceva in acest timp?

Urmeaza sa ma angajez, e posibil sa afle angajatorul? Urmeaza sa plec din tara pentru o perioada scurta, pot fi oprit pe aeroport de politie?

Multumesc!
De unde sa stiu eu? Poate clientul dvs. stia ca face pe Facebook lucruri ilegale. Intr-un astfel de caz ar fi o prostie sa se planga la Politie.