Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate introduce RECURS pentru cerere in pretentii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate introduce RECURS pentru cerere in pretentii pe noul cod?

Buna ziua,

Daca am pierdut apelul pe o cerere in pretentii cu o valoare de 100.000 lei, se mai poate introduce RECURS?

Sau mi se va respinge ca INADMISIBIL, pentru ca nu este o cerere evaluabila in bani peste 1.000.000 lei, conform art 483 alin 2 NCPC?

Multumesc,
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri.

1. Referitor la timbraj voi vedea - ce ma tem e macar ca recursul sa fie admisibil.
Cu timbrajul voi vedea ce va zice instanta - ca voi fi in procedura de regularizare.

2. Multumesc, cred ca la recurs nr dosarului nu se schimba deci trebuie mentionat ca la apel in stanga sus, in antet.

Cat priveste competenta, tind sa fiu de acord ca va fi Curtea de Apel Bucuresti.

Cu toate acestea, la Revizuire sau la Contestatie in Anulare, se trece doar instanta in antetul din stanga sus, in sensul ca se creaza un alt numar de dosar.

Multumesc,
seldom, utilizator
Buna ziua,

Stati ca pana la recurs, paratii au facut cerere de completare a dispozitivului.

Astfel ca s-a dat un nou termen de judecata in luna septembrie.

Daca instanta de apel se va pronunta asupra cererii de completare, printr-o noua hotarare ( pronuntata dupa 20 iulie ) care e parte integranta la prima hotarare ( pronuntata pana in 20 iulie )

Va fi recursul meu admisibil? in sensul ca desi hotararea atacata a fost pronuntata pana in data de 20 iulie, faptul ca hotararea integranta a fost pronuntata dupa 20 iulie face ca Decizia Curtii Constitutionale nr. 369/2017 sa fie aplicabila?

Ce parere aveti despre aceasta situatie incurcata?

Din pacate, imi intarzie si motivarea hotararii initiale, pe care doresc sa o atac cu recurs.

Multumesc,
Buna,

Revin doar cu un raspuns partial: timbrajul a fost cel de 50 lei, s-a aplicat art 25 cu prioritate, fiind o exceptie de la art. 24.

Cat despre competenta am fost declinat la ICCJ - sa vedem acum ce va face ICCJ

Mersi.
Buna ziua!
Problema recursului s-a lamurit deabia acum.

[ link extern ]

Comunicat privind decizia pronunţată în recurs în interesul legii în şedinţa din 1 octombrie 2018
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Biroul de Informare şi Relaţii Publice

C O M U N I C A T

În ședința din 1 octombrie 2018, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Completul competent să judece recursul în interesul legii, legal constituit în cauză, a soluționat un recurs în interesul legii, fiind pronunțată următoarea soluţie:

Decizia nr.18 în dosarul nr.1778/1/2018

Admite recursul în interesul legii formulat de Colegiul de conducere al Curţii de Apel Cluj şi, în consecinţă, stabileşte că:

În interpretarea şi aplicarea unitară a dispoziţiilor art. 96 pct. 3, art. 97 pct. 1 şi art. 483 din Codul de procedură civilă, competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de către tribunale, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369 din 30 mai 2017 a Curţii Constituţionale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 582 din 20 iulie 2017, revine curţilor de apel.

Obligatorie, potrivit dispozițiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.

Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 1 octombrie 2018.

După redactarea considerentelor şi semnarea deciziei, aceasta se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Purtător de cuvânt al

Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie

Judecător Minodora Condoiu
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

Este foarte util, ca macar acum ne-am lamurit cu privire la competenta recursurilor.