Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere moștenire

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :
Mostenire de la parinti nedezbatuta de foarte multi ani .
(Proprietatea este atestata doar de testamentul bunicii si actul de proprietate al acesteia , deci nici parintii nu au facut dezbaterea )
In testament sunt trecuti cei 2 fii ai bunicii , tatal mei si fratele acestuia .
Tatal meu a trait in acea casa ,unde ne-am nascut si am crescut noi copiii lui ( 3 fete ) Parintii mei i-au dat fratelui tatalui meu o suma de bani ceruta de acesta( el traind in alt oras ) . din pacate acesta a decedat tanar si nu a avut urmasi .Ulterior dupa moartea sa, parintii mei i-au dat sotiei lui bani insa pe chitanta de mana .Nu s-a mers la nici un notar deoarece fratele nu a avut urmasi iar cumnata lor pretindea ca nu are rost deoarece alti urmasi nu sunt .
Dupa moartea parintilor nostri , am fost instiintati de o persoana pe care nu o cunoastem ca ea este mostenitoare la 1/2 din proprietatea parintilor nostri in baza unui testament pe care i l-a lasat sotia fratelui tatalui nostru, cumnata , care dupa moartea sotului ei (fratele tatalui nostru ) in urma unui concubinaj a crescut o fata (fiica concubinului ) , si ulterior pe fiica acesteia careia i-a lasat prin testament partea din mostenirea parintilor nostri .
Va rod sa -mi raspundeti la 2 intrebari , macar sa ma dezmeticesc putin.
1.Aceasta persoana are intr-adevar drept de proprietate 1/2 din mostenire (desi nu a fost si nu stie nici unde este proprietatea )
2.In situatia in care aceasta persoana spune ca ar renunta la acest drept , ce ar trebui sa ne semneze la un notar acesta persoana ,sau cum ar trebui sa procedam in asa fel incat sa avem costuri minime .
Va multumesc anticipat.
In concluzie daca noi nu dezbatem mostenirea persoana careia i s-a lasat testamentul dupa moartea matusii nu are ce mostenii , daca noi surorile ramase in viata dezbatem mostenirea de la bunici ( dezbatere nu prea ieftina ), persoana straina intra in posesie fara sa plateasca niciodata nimic , nici ea , nici matusa ,nici fratele tatalui ( ma refer la impozit si intretinerea proprietatii ), plus ca parintii mei i-au platit omeneste ca intre frati pe chitanta de mana ...Frumos !
Multumesc , mult , astea sunt legile ....!Probabil prin proces s-ar rezolva ...dar si dezbatere si proces mai mare daraua decat ...
xenia_mn a scris:

In concluzie daca noi nu dezbatem mostenirea persoana careia i s-a lasat testamentul dupa moartea matusii nu are ce mostenii , daca noi surorile ramase in viata dezbatem mostenirea de la bunici ( dezbatere nu prea ieftina ), persoana straina intra in posesie fara sa plateasca niciodata nimic , nici ea , nici matusa ,nici fratele tatalui ( ma refer la impozit si intretinerea proprietatii ), plus ca parintii mei i-au platit omeneste ca intre frati pe chitanta de mana ...Frumos !
Multumesc , mult , astea sunt legile ....!Probabil prin proces s-ar rezolva ...dar si dezbatere si proces mai mare daraua decat ...

Nu ati fost deloc atenta la ce am scris mai sus.
Dvs puteti dezbate oricand succesiunea dupa bunica.
Dar chestiunea este pe jumatate rezolvata, iar asta nu o transforma pe doamna respectiva in proprietar. Nu intra in nici o posesie.
Testamentul nu este act de proprietate
Pentru a intra in posesie in baza testamentului, trebuie dezbatute 3 mosteniri>
- a bunicii (mostenitori = tata si unchiul, in cote egale de 1/2)
- a unchiului (cota lui de 1/2 de la mama. Mostenitori = sotia 1/2 si tatal dvs 1/2)
- a sotiei unchiului, cand nu mai e in viata, care include jumatate din jumatate, adica 1/4 .
Abia la dezbaterea ultimei mosteniri, pe baza testamentului, legatarul intra in posesia acelui sfert.