avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am depasit 21 de salariati, dar 8 dintre ei sunt cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am depasit 21 de salariati, dar 8 dintre ei sunt cu contract pe perioada determinata. Sunt in cazul acesta obligat sa am contract colactiv de munca

Buna ziua am depasit 21 de angajati dar cativa dintre ei au contracte de munca determinate si in doua luni inceteaza raportul de munca. Ce trebuie facut
Cel mai recent răspuns: edilitar1 , utilizator 08:49, 14 August 2017
Contractul colectiv de munca nu mai este obligatoriu .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici nu a fost vreodata incheierea obligatorie a c.c.m. Obligatorie este initiative negocierii.

In calculul numarului de salariati se iau in considerate toti salariatii indiferent de tipul de c.i.m. incheiat.
Multumesc frumos
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca mopy mopy daca am 20 angajati cu CIM pe nedeterminata si trei cu CIM pe determinata trebuie sa fac CCM? (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca Melidna12 Melidna12 este adevarat ca nu mai este obligatoriu contractul colectov de munca la nivel de societate cu mai mult de 21 de angajati? Am citit codul muncii unde spune ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca Diana ionela Timoscov Diana ionela Timoscov Ce implica incheierea unui contract colectiv de munca.Mai pot avea angajati cu timp partial de munca. Daca depasim 50 salariati ce contract de munca trebuie ... (vezi toată discuția)