avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere acordare descoperire autorizata de cont – ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere acordare descoperire autorizata de cont – Conventii Salarii

Cerere acordare descoperire autorizata de cont – Conventii Salarii este titlu executoriu?
Cel mai recent răspuns: MarianaB072 , utilizator 23:25, 20 Octombrie 2017
MarianaB072 a scris:

Cerere acordare descoperire autorizata de cont – Conventii Salarii este titlu executoriu?


Chiar asa, revin cu intrebarea de mai sus.
Este vorba de acea cerere pe care o completezi la banca sa iti acorde un descoperit de cont pe cardul de salariu, doar acea pagina A4!. Este acel document titlu executoriu?
Este normal ca un executor sa considere acel document un titlu executoriu?
Inteleg ca instanta de fond nu este obligata sa verifice temeinicia actelor pentru incuviintarile de executare silita. Dar executorul?
Se poate spune ca este un abuz din partea executorului de a pune in executare o creanta fara un titlu executoriu valid?

Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 20 Octombrie 2017
MarianaB072, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, va rog sa-mi spuneti daca se poate judeca un caz fara a nu fi anuntat in nici un fel debitorul? elvira mea elvira mea Ora estimata: 08:30, Stadiu procesual FOND Complet: C15 S1 ÎNCUVIINŢĂRI (fost C21 INCUVIINTARI) Tip solutie: Admite cererea Solutia pe scurt: Admite ... (vezi toată discuția)
Investire cu formula executorie Marcel Mihalache Marcel Mihalache Contractul de credit bancar, care are mentiunea \"prezentul contract reprezinta titlu executoriu\", pentru a putea fi executat si inainte de cererea de ... (vezi toată discuția)
Prescriptie sau perimare ? Mitu_Constantin Mitu_Constantin Va supun atentia asupra unui caz destul de interesant , parerea mea, cerandu-va sfatul In anul 2011 (eu ca nume S.C.) am fost executat silit de catre o ... (vezi toată discuția)