Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager sau contract de intretinere

Buna ziua,
Doresc sa iau in intretinere doi batrani, sot si sotie, contra apartament si as vrea sa-mi spuneti ce fel de contract este mai bun pentru ambele parti.
Va multumesc!
Nu puteti vinde apartamentul grevat de uzufructul viager, decat daca este radiata aceasta sarcina din Cartea funciara, cu alte cuvinte daca mama renunta la acest drept.
roby1986
Presupunand ca mama dv renunta la uzufruct (ceea ce cred ca nu va face) ramaneti nud proprietar si vanzand apartamentul dansa nu va obtine vreun leu…
Daca mama nu renunta la uzufruct puteti vinde apartamentul daca si numai daca viitorul proprietar accepta aceasta sarcina (ceea ce cred ca nu va accepta).
Pe de alta parte, mama dv, daca vrea, poate sa va interzica accesul in apartament cat timp traieste.

Ce ati vrea sa cereti instantei? Mama a donat banii – si, probabil, poate dovedi… Daca reusiti (prin absurd, indraznesc sa scriu) sa obtineti desfiintarea contractului in instanta mamei ii cam vor reveni toti banii (fara banii ei nu erati azi proprietarul acestui apartament).