Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor inmormantare. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor inmormantare. ...

Bună ziua. Voiam sa știu dacă se acorda ajutor de înmormântare din partea Ministerului Aparari Nationale. Și dacă da, unde trebuie sa mă interesez? La Casa de Pensii sau la ei la MANp( casa de pensii sectoriala? ). Mulțumesc
Ati rezolvat? Si eu stiam ca se da un numar de solde in functie de vechime insa azi mi-au comunicat de la Casa de Pensii MAI ca ajutorul este cel standard...
Cuantumul ajutorului de deces se stabileste, in conditiile legii, in cazul:
a) asiguratului sau pensionarului, la 5.429 lei
b) unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului, la 2.715 lei.
Si legea 153/2017 anexa VI art 91 nu se aplica? N-o vad abrogata nicaieri