Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca nesemnat de angajat si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca nesemnat de angajat si angajator

Buna ziua

Numele meu este Chirita Mihaela si am intampinat o problema la fostul loc de munca. M-am prezentat la interviu pe data de 03.07.2017 unde am fost angajata la o agentie de turism din Bucuresti. Mi s-a spus ca voi lucra in agentie din data de 04.07.2017 insa fara contract de munca deoarece agentia nu avea asigurare. Am lucrat 2 saptamani fara contract apoi din data de 17.07.2017 mi-a incheiat contractul individual de munca insa nu a fost semnat nici de mine(angajat) nici de catre angajator. Mi s-a spus ca nu trebuie sa semnez acest contract pentru ca nu are valoare semnatura mea deoarece nici angajatorul nu poate sa semneze. Angajatorul si numele agentiei este pe o persoana decedata de 2 ani. Am intampiat probleme la locul de munca prin nerespectarea de catre angajator a ceea ce noi am discutat initial si am luat hotararea sa demisionez. Am lucrat o luna si jumatate in aceasta agentie in contract este specificat ca exista 90 de zile perioada de proba. In momentul deciziei de a demisiona angajatorul mi-a spus ca sunt obligata sa lucrez 3 luni de zile. Nu mi s-a oferit contractul sa il citesc, refuzau sa imi dea contractul sa il citesc. Am luat hotararea sa nu ma mai duc la acest loc de munca. Insa astazi 24.08.2017 mi s-a spus ca am adus prejudicii agentiei deoarece absentarea mea de la locul de munca a insemnat inchiderea agentiei pentru 3 zile de munca si mi s-a spus ca pentru aceste prejudicii se vor adresa instantei. Nu exista o foaie de pontaj in care sa dovedeasca ca eu in acele 3 zile trebuia sa fiu la munca. Contractul individual de munca fara a fi semnat de catre angajator si angajat are valoare juridica? Ma pot da in judecata?
Contractul individual de munca fara a fi semnat de catre angajator si angajat nu are valoare juridica.

Pentru aspectele mentionate in mesaj, puteti sesiza ITM-ul.
Dar ma poate da in judecata si de a cere prejudicii atat timp cat contractul nu are valoare juridica? Multumesc pentru raspunsul anterior!
Exista zi o astfel de posibilitate.
Care ar fi posibilitatea? Si eu cum voi putea contracara? Multumesc.
Nimeni nu vs poate spune exact ce sanse sunt.