Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... UNBR a publicat Hotărârea Consiliului UNBR nr. 272 ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

UNBR a publicat Hotărârea Consiliului UNBR nr. 272 din 26 august 2017 prin care se aprobă „Tabloul onorariilor minimale” prevăzut în Anexă, parte integrantă din Hotărâre.

~ Conținut șters la cerere ~
Pe civil sumele imi par cam mari pe calculare la valoare.
Daca iese 5000 euro la un proces...va fi greu sa dea omul de rand...

In penal inca nu m-am dumirit.
Dar probabil ca este mai bine asa.
Practic s-a adoptat o taxare pe care eu o folosesc de foarte multi ani ( ca si mod de lucru nu ca si onorariu) ca si prestare pe serviciu avocatial, in sensul ca orice cerere trebuie platita de client.

Din 2011 ei analizeaza aceasta taxare, daca am inteles eu bine.
Chiar sunt curios sa vad ce au analizat cand o sa le analizez si eu practic.

Imi pare insa aiurea cumva ca la un caz de 2 bani sa se ia o suma mare ( nu e mare in sine dar totusi...) pentru o pledoarie 5 minute iar la un caz la care e de 100 de ori mai complex sa se ia aceiasi bani...minimal...la o pledoarie de minim 45 minute sau 2 ore...
Adica sa se ia x lei si pentru 5 minute si pentru 2 ore...in mod obligatoriu minim...

Mai este chestiunea cu 2 inculpati in acelasi dosar penal si plata pentru fiecare onorariu separat minimal.
Asa am lucrat eu pana acum vreo 8 ani...dar nu mai merge...mai ales daca cazul este de 2 bani...
Se supara foarte tare clientii...mai ales ca pe ei nu rezultatele par sa ii intereseze ci cat au dat la avocat...
Exista anumite inadvertente...

Daca va aduceti aminte eu ziceam ca vor avea avocati din oficiu cei cu procese de 2 bani ca nu isi vor mai permite sa angajeze avocat.Avocatii mai luau 2 la pachet ( eu nu luam 2 la pachet) si la onorariu accesibil.Acum trebuie sa plateasca fiecare partea sa independent fara sansa de reducere ca sunt 2 inculpati in acelasi dosar cu acelasi avocat.
Sunt curios care va fi efectul produs.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ramane de vazut care va fi pozitia consiliului concurentei cu privire la acest demers unilateral al UNBR-ului, pentru ca in situatii similare (desi pentru fapte de mai mica amploare la regimul onorariilor minimale) s-au aplicat, dupa cum stim deja, sanctiuni fara precedent.