Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Funcționar public? Angajat la un SA controlat de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Funcționar public? Angajat la un SA controlat de primărie

Poate fi considerat functionar public un cetățean care este angajatul unei societăți pe acțiuni , acțiunile fiind în totalitate ale consiliului local (primariei)?
Intr-o astfel de situatie , nu se poate considera persoana respectiva ca fiind functionar public.

Funcţionarul public este persoana numită, în condiţiile legii, într-o funcţie publică.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ceva nu î în regulă. Avem o decizie a înaltei curți precum ca orice persona care lucrează " în interes public" este functionar public.Chiar și angajatul bancii
Cititi Legea nr.188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici si veti vedea ce inseamna "functionar public "

ICCJ se refera la cu totul altceva ... "În sensul legii penale, funcţionarul bancar, angajat al unei societăți bancare cu capital integral privat, autorizată și aflată sub supravegherea Băncii Naţionale a României, este funcţionar public, în accepţiunea dispoziţiilor art.175 alin.(2) din Codul penal."
Cornel Vasile, Consilier juridic