Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce acte am nevoie pentru înscrierea unui autoturism ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce acte am nevoie pentru înscrierea unui autoturism cu numere roșii şi de unde le obțin?

Ce acte am nevoie pentru înscrierea definitivă unui autoturism second cu numere roșii.Menționez că am RAR efectuat, este înregistrată la finanțe,asigurarea fostului proprietar valabilă până în 26 septembrie, dar programarea la înmatriculări abea pe 30 octombrie.Aş vrea să stiu dacă fişa de înmatriculare completată atunci când am făcut contractul de vânzare- cumpărare și vizată în județul de unde este fostul proprietar la finanțe este valabilă pt înscrierea definitivă. Și normal ce acte mai trebuiesc.
Admin, administrator
Iata documentele necesare:
Documente necesare pentru înmatriculare permanentă vehicul uzat importat
a) Cerere înmatriculare. In cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
b) Fişă de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele şi semnătura acesteia precum şi copia actului de identitate. în cazul în care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie menţionarea în certificatul de înmatriculare şi a datelor de identificare a utilizatorului;
c) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
d) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
e) dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia;
f) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
g) dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv, în original sau copie legalizată a acesteia;
h) documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
i) procura specială, după caz.
j) taxa pentru contravaloarea certificatului de înmatriculare;
k) taxa pentru contravaloarea plăcuţelor cu număr de înmatriculare;
l)Daca persoana care solicita inmatricularea a realizat achizitia intracomunitara , nu este inregistrata in scopuri de TVA , se va prezenta formularul „CERTIFICAT” prevăzut în Anexa 2 din Ordinul ANAF nr. 1128/2009;
Gheorghe Florin a scris:

Iata documentele necesare:
Documente necesare pentru înmatriculare permanentă vehicul uzat importat
a) Cerere înmatriculare. In cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
b) Fişă de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele şi semnătura acesteia precum şi copia actului de identitate. în cazul în care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie menţionarea în certificatul de înmatriculare şi a datelor de identificare a utilizatorului;
c) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
d) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
e) dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia;
f) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
g) dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv, în original sau copie legalizată a acesteia;
h) documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
i) procura specială, după caz.
j) taxa pentru contravaloarea certificatului de înmatriculare;
k) taxa pentru contravaloarea plăcuţelor cu număr de înmatriculare;
l)Daca persoana care solicita inmatricularea a realizat achizitia intracomunitara , nu este inregistrata in scopuri de TVA , se va prezenta formularul „CERTIFICAT” prevăzut în Anexa 2 din Ordinul ANAF nr. 1128/2009;

Dar eu am autovehicul cu numere roşii de România, nu de Germania, numere scoase de fostul proprietar.Mai trebuie actele de la punctul g şi h?Am şi certificat de autenticitate eliberat de RAR.
Lerim, utilizator
Iata de ce acte aveti nevoie pentru a inmatricula un autovehicul second-hand din Romania:

Documentele necesare pentru inmatricularea unei masini second hand ce a mai fost inmatriculata in Romania

Cerere de inmatriculare
Cartea de identitate a autovehiculului (original si copie)
Contract de vanzare-cumparare original si copie (pentru persoanele fizice, cu vizele de radiere/inscriere de la Administratia Financiara)
Dovada efectuarii inspectiei tehnice periodice, care trebuie sa fie inca valabila
Actul de identitate al proprietarului (original si copie)
Copie dupa asigurarea RCA valabila
Chitanta care atesta plata certificatului de inmatriculare (37 de lei)
Certificatul de inmatriculare al fostului proprietar, cu mentiunea in scris: ”Instrainat catre…”
Dovada platii pentru placutele de inmatriculare
Placutele cu numarul de inmatriculare vechi, daca noul proprietar doreste schimbarea acestora sau daca vechiul proprietar este din alt judet
Procura notariala, in cazul in care actele nu sunt depuse de titular
In cazul persoanelor juridice, mai este nevoie si de documentele care atesta dobandirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie simpla, precum si de imputernicirea pentru reprezentantul legal al acestora. De asemenea, acestea trebuie sa prezinte si fisa de inmatriculare stampilata de organul financiar al fostul proprietar si al noului proprietar.

Persoanele fizice care achizitioneaza autovehiculul de la persoane juridice vor depune, in locul contractului de vanzare-cumparare, factura de achizitie, care atesta dreptul de proprietate (original si copie).
Gheorghe Florin, Consilier juridic