avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara autoturism
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara autoturism

In cazul cumpararii unui autoturism dintr-un stat membru UE acesta se factureaza cu sau fara TVA?
Cel mai recent răspuns: ROXANA MARIANA ENACHE , utilizator 15:22, 12 Iulie 2011
in perioada 1 mai 2009 - 31 decembrie 2010, TVA aferent achizitiilor intracomunitare se inregistreaza 635 = 4427 si nu ca taxare inversa, fiind vorba de un autoturism (masa sub 3,5 tone si sub 8 + 1 locuri) - Art. 145^1 Limitari speciale ale dreptului de deducere
danike a scris:

in perioada 1 mai 2009 - 31 decembrie 2010, TVA aferent achizitiilor intracomunitare se inregistreaza 635 = 4427 si nu ca taxare inversa, fiind vorba de un autoturism (masa sub 3,5 tone si sub 8 + 1 locuri) - Art. 145^1 Limitari speciale ale dreptului de deducere


Pentru achizitii intracomunitare nu se modifica inregistrarea TVA ca taxă colectată si taxă deductibilă, (conf. prevederilor art. 157 alin.(2) din Codul fiscal) nici dupa data de 01.05.09. In cazul in care taxa este nerecuperabila va intra în costul de achizitie al vehiculului
213 = 4426

Ultima modificare: Duminică, 4 Octombrie 2009
katica, utilizator
Buna ziua! Societatea la care lucrez a cumparat in luna iunie un auto de la o persoana fizica pe baza unui contract de vz-cump. Acesta are valoarea de 10000 lei. Masina a fost inmatriculata in iulie. Eu vreau sa va intreb daca inregistrarile contabile le fac la momentul achizitiei cf contract, sau la momentul inmatricularii.
Deasemenea, as vrea sa stiu daca in acest caz deduc tva.
Adica % = 404 10000
213 8064.51
4426 1935.49
sau pur si simplu 213=404 10000?

Va multumesc!:">

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la auto secondhand din ue Dandy Dandy Buna ziua! sunt nou pe aici as avea nevoie da ajutorul vostru! am cumparat o masina din 2001 din Germania la sfarsitul lunii octombrie pentru nevoile ... (vezi toată discuția)
Tva la achizitie intracomunitara de mijloace de transport noi ContSters57265 ContSters57265 In doua luni de la serviciul metodologie au fost primite doua raspunsuri complet diferite in legatura cu aceeasi speta. O persoana juridica romana ... (vezi toată discuția)
Achizitie auto din ue mariusf09 mariusf09 Buna seara, Am un SRL, micro, neplatitoare de TVA. Vreau sa achizitionez un autoturism din spatiul UE. Spuneti-mi va rog din punct de vedere al TVA ce ... (vezi toată discuția)