Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara autoturism
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara autoturism

In cazul cumpararii unui autoturism dintr-un stat membru UE acesta se factureaza cu sau fara TVA?
in perioada 1 mai 2009 - 31 decembrie 2010, TVA aferent achizitiilor intracomunitare se inregistreaza 635 = 4427 si nu ca taxare inversa, fiind vorba de un autoturism (masa sub 3,5 tone si sub 8 + 1 locuri) - Art. 145^1 Limitari speciale ale dreptului de deducere
danike a scris:

in perioada 1 mai 2009 - 31 decembrie 2010, TVA aferent achizitiilor intracomunitare se inregistreaza 635 = 4427 si nu ca taxare inversa, fiind vorba de un autoturism (masa sub 3,5 tone si sub 8 + 1 locuri) - Art. 145^1 Limitari speciale ale dreptului de deducere

Pentru achizitii intracomunitare nu se modifica inregistrarea TVA ca taxă colectată si taxă deductibilă, (conf. prevederilor art. 157 alin.(2) din Codul fiscal) nici dupa data de 01.05.09. In cazul in care taxa este nerecuperabila va intra în costul de achizitie al vehiculului
213 = 4426

katica, utilizator
Buna ziua! Societatea la care lucrez a cumparat in luna iunie un auto de la o persoana fizica pe baza unui contract de vz-cump. Acesta are valoarea de 10000 lei. Masina a fost inmatriculata in iulie. Eu vreau sa va intreb daca inregistrarile contabile le fac la momentul achizitiei cf contract, sau la momentul inmatricularii.
Deasemenea, as vrea sa stiu daca in acest caz deduc tva.
Adica % = 404 10000
sau pur si simplu 213=404 10000?

Va multumesc!:">