avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu secundar al societatii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu secundar al societatii

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii:
O societate doreste infiintarea unui sediu secundar, cum se procedeaza
se intocmeste hotarare AGA prin care se mentioneaza infiintarea acestui sediu, documentatia va fi depusa la Registrul Comertului.
Ce nu stiu si vreau sa va rog pe dvs, sa ma ajutati, este daca actul constitutiv al societatii trebuie modificat cu sediul secundar si dupa obtinerea documetelor de la Registrul Comertului unde ar mai trebui declarata aceasta schimbare?(gen Administratia Financiara)
Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 10:07, 5 Octombrie 2009
Actul Constitutiv nu se modifica. Pt deschidere punct de lucru trebuie sa depui la dosar : cele 2 tipizate de la RC - Cererea_declaratia (se iau de la informare initiala), hotararea AGA- am hotarat : 1. se deschide un punct de lucru situat in ........................
Celelalte prevederi ale Actului Constitutiv raman nemodificate.
ASOCIATI
nume si prenume
_____________
Copie Contract - dovada sediului secundar (semnat si stampilat pe fiecare pagina conf cu originalul)

Imputernicire

________________________________________________________
Dupa inregistrarea punctului de lucru la RC se merge la Administratia Financiara cu "copii ale actelor de la RC, delegatie , copie CI, si declaratia de sediu secundar in 2 exemplare semnata si stampilata (tipizat se gaseste la Adm, Fin.) ATENTIE : declararea punctului de lucru se face in max 30 zile de la data contractului , unele adm admit si termenul de 30 de zile de la data incheoerii jud de l a RC.Nedepunerea in termen : amenda 500 Ron.
Va mutumesc pentru ajutorul acordat.
legalpro a scris:

Incercati sa mergeti sa depuneti la ONRC o hotarare a asociatului unic, care de fapt este decizie, dupa cum este numita in Legea 31/1991, o sa vedeti ca nu o primeste


Serios?
Da de ce? S-a ...abrogat Dictionarul explicativ al limbii romane?
Decizie = hotarare...

Legea 24/2000 cu privire la normele de tehnica legislativa.
Art 34 alin 4
"Redactarea textelor se face prin folosirea cuvintelor în înţelesul lor curent din limba română ..."

Dumnezeule! Ma gandesc cu groaza ce se va intampla daca nu vor mai fi judecatori la Reg Com.

In alta ordine de idei, nu inteleg cum vine asta... Cum adica "nu o primeste"?
Registratorul poate cel mult sa-si exprime opinia in raport.

A! mi s-a intamplat si mie (ca nu ma dau perfecta) sa-mi fie atrasa atentia de catre registrator asupra unor lucruri in neregula. I-am spus "saru'mana, multumesc, aveti dreptate!" (pentru ca intradevar graia bine asupra unui aspect ce-mi scapase) si mi-am luat dosarul, am corectat/completat si l-am depus dupa.
Dar asta nu inseamna sa acceptam orice cerinta dupa cum i se nazare nu stiu cui ...paralel cu dreptul.


Ultima modificare: Luni, 5 Octombrie 2009
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punct de lucru udangiu udangiu Pasii si documentele necesare deschiderii unui [b]punct de lucru (magazin alimentar)[/b][i] (vezi toată discuția)
Punct de lucru andreea20ro andreea20ro buna ziua,am un punct de lucru declarat la administratia financiara ca si punct secundar(deoarece am avut mai putin de 5 angajati),acum am depasit numarul de 5 ... (vezi toată discuția)
Situatie spatiu la rc mihaela.aivanese mihaela.aivanese Am o firma care are sediul social in apartamentul meu. Vreau sa deschid o sala de fitness. Trebuie sa declar ceva la RC? Adica sa o fac punct de lucru sau ... (vezi toată discuția)