Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Înființare firmă, alegere formă de organizare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Înființare firmă, alegere formă de organizare

Buna ziua! impruna cu sotia dorim sa infiintam o firma si nu suntem lamuriti care ar fi forma juridica avantajoasa pt noi ( ii, pfa .asociatie familiala, srl, etc!).As vrea sa aiba cod caen 4941 transport marfuri cu autoutilitara sub 3,5 t. Cod CAEN pentru Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor standurilor chioscurilor si pietelor 4799. Veniturile le estimez sub 65 mii eur pe an.Asa cum spuneam mai sus. Nu stiu ce forma poate avea firma pt a fi mai usor de gestionat.
Cel mai probabil un SRL având în vedere că vreți 4941.
Întrebați la ISCTR (ARR) care formă de organizare poate obține licența de transport.
Pentru a fi mai explicit. Eu doresc sa fac transport rutier de marfuri si sa pot importa flori pe le voi vinde ulterior prin intermediul internetului.
Nu imi trebuie licenta de transport.Voi face treansport cu doua autoutilitare de 3.5 tone