Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile fratele meu roman arestat in Torino
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

fratele meu roman arestat in Torino

Fratele meu cetatean roman a fost arestat in Torino.Acuzare din partea fetelor ca le-a batut ( maltratat ), adevaratul motiv este ca nevasta lui vrea sa divorteze de el si sa aiba castig de cauza in privinta apartamentului si a copiilor,ei nu mai locuiau impreuna de peste 2 ani.Este amanta unui avocat Italian ( din ce am auzit ) si a fost invatata sa faca ce a facut si eu de 2 luni nici nu pot sa iau legatura cu fratele meu de parca ar fi terorist.Am scris la Consulatul din Torino si nici ei nu pot afla,mi se para aiurea ca o institutie ca Consulatul Romaniei sa nu aiba nimic de spus.Am scris la Ministerul de Interne,au zis ca o sa verifice.Are un avocat din oficiu care nu face nimic,ce anume pot sa fac ???Cui anume ma pot adresa ?
gafiuc, utilizator
Angajati un avocat italian daca considerati ca avocatul din oficiu nu se ocupa suficient de cauza fratelui dvs.Puteti face si un memoriu la Ministerul de Externe in care precizati ca nu au fost facute suficiente demersuri de catre consulat.Alte variante nu cred ca aveti.
Nu Consulatul va poate ajuta, aveti nevoie de un avocat local. Consulatul vi-l poate sugera.
Nu se rezolva nimic cu memoriu la Min de Externe.
Ca si cale de atac trebuie sa se apere in procesul intentat de sotie, sa ia in considerare in prima instanta, apel casazzione si CEDO ca ultima instanta daca considera ca i s-a facut o nedreptate.
Dar trebuie vazut dosar/ valutat probe existente.