Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despagubire lipsa folosinta autovhicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despagubire lipsa folosinta autovhicul

Buna ziua
In situatia unei accident rutier, asiguratorul persoanei care a produs accidentul a despagubit persoana prejudiciata, numai ca persoana prejudiciata avea autoturismul inchiriat de la o societate comerciala,in baza unui contract de inchiriere.
intrebare: se poate solicita ca si despagubire constand in lipsa de folosinta a autoveh., pe perioada cat a stat in service, contravaloarea chiriei platita de pagubit firmei de la care a inchiriat autov.? In cat timp de la producerea accidentului se poate solicita?
Mulrumesc
larisarazvan, utilizator
Da, pe baza art. 11 alin. (2) lit. d) din Legea nr. 132/2017
Multumesc