Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj divort in lipsa conventiei matrimoniale ( act ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj divort in lipsa conventiei matrimoniale ( act prenuptial )

Buna seara,
Va urma sa am un divort si doresc sa stiu la ce ma pot astepta in urma acestuia.
Inainte de casatorie am fost angajat in Franta si am achizitionat 2 garsoniere pe care le-am platit integral.
La casatorie nu am facut nicio conventie matrimoniala (act prenuptial).
Dupa casatorie eu am primit ca mostenire de la parintii mei un apartament cu 3 camere si am achizitionat o casa impreuna cu sotia pentru care platim rate (rata fiind acoperita din chiriile inregistrate de pe urma celor 3 imobile), mentionez ca avem si un copil impreuna.

Intrebarea mea, la ce poate avea access de pe urma acestui divort sotia deoarece din spusele ei in lipsa unui astfel de act, la jumatate din tot, casa chiar daca exista dovada sursei platii ratei prin intermediul contractelor de inchiriere facute la fisc si inclusiv la imobilele achizitionate inainte de casatorie si cel primit ca mostenire.
Imi puteti da va rog un raspuns la aceasta situatie cu legile aferente?
De asemenea va rog imi puteti spune pensia alimentara cum se calculeaza si ce alte sume in bani voi fi nevoit sa platesc dupa finalizarea divortului?

Va multumesc frumos.
nickfire88, utilizator
Buna seara,
Cele 2 garsoniere si apartamentul primit mostenire sunt bunuri proprii si nu intra in masa partajabila.
Imobilul achizitionat in perioada casatoriei se va imparti, teoretic, in 2 fiecare avand cate 1/2 dar doar partea achitata.
Dumneavoastra puteti dovedi ca ati avut o contributie mai mare si puteti solicita un procent mai mare de 50%.
Va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va sprijine in tot acest dosar.
Pensia alimentara se calculeaza conform art 529 C.Civ. adica un procent din venitul net al dumneavoastra.
Garsonierele sunt bunuri proprii.

Imobilul cumparat in timpul casatoriei se va partaja.

Pensia de intretinere se stabileste in functie de veniturile nete efective, venituri constante.