Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renovare. Precauție deranj bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renovare. Precauție deranj bloc

Buna seara,

As dori sa stiu, in cazul unei renovari la un apartament dintr-un bloc, stiind ca vor fi si "zgomote" din partea meseriasilor(mai ales pentru a schimba instalatia electrica), la ce anume trebuie sa am grija sa fac ca sa nu ma trezesc cu politia la usa pentru amenda.

Mai exact, as dori sa stiu daca exista un anumit orar din zi in care nu poate nimeni din bloc sa-mi reproseze ceva din cauza zgomotului, dar si ce anume suplimentar trebuie sa mai fac, de genul: anunt postat pe exteriorul usii de la apartament sau bloc, ce anume sa scriu pe foaie, etc, si daca mai sunt si altele....
Admin, administrator
Buna seara,
Anuntati administratia.
Va trebui ca intre orele 22.00 - 06.00 trebuie LINISTE si 14.00 - 17.00 sa patrati mai multa liniste.
Va multumesc pentru raspuns.

Ca sa fiu si mai sigura:
1. Acelasi orar de liniste este si pentru sambata si duminica ?
2. A anunta administratia inseamna sa notific si in scris ? Verbal am anuntat deja, stie de mine ca urmeaza sa fac renovare.
3. Mai trebuie luate si alte masuri, gen afise prin bloc ?
trandafir2, moderator
Fiecare asociatie de proprietari prin regulamentul de ordine interioara prevede programul de liniste in imobil,de regula cel prevazut si de disp L nr 61/1991
In cazul dv ,pentru a preintampina discutii,este de preferat sa insiintati reprezentantul legal al asociatiei de proprietari,inclusiv vecinii dv,eventual sa afisati la avizier ca in perioda X veti executa lucrari de imbunatatire,igienizare,respectand programul de liniste impus de catre asociatie
programul de liniste e intre orele 22.00-08.00 si nu 06.00..toata lumea e in picioare la ora 06.00???
Buna seara,

In mai am renovat si eu o garsoniera si m-am trezit cu politia la usa, d

ar a fost ok, doar verificare sa
zic asa. Dar au spus clar, cf legii, in timpul zilei orele de liniste sunt strict intre 13 si 14. In afara acestor ore ei nu pot da amenzi.

Daca doriti sa fiti un bun vecin, veti respecta si regulamentul intern al asociatiei, insa daca acesta prevede sa zicem 14-17, si vine politia la 13:30, cf legii, va vor amenda. Nici un regulament intern nu este deasupra legii. P.s. grija cu peretii, daca vreti sa daramati sau sa taiati din ei, va trebuie autorizatie de constructie. La cei din BCA posibil politia sa fie mai indulgenta, daca vad insa ca este de beton, amenda direct, 5000 lei, oprirea lucrarilor, etc
mateis123, utilizator