Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cum se procedează în cazul unui accident ușor, cu ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cum se procedează în cazul unui accident ușor, cu pagube materiale mici?

In cazul in care sunt lovit in trafic si accidentul e unul usor cu pagube mici ,eu decid sa declar accidentul la politie stiu ca in 24 de ore. Am cateva intrebarii:
1. Trebuie sa merg cu masina la politie unde declar accidentul?
2. Daca nu telefon modern ,si sunt intr-o locatie pe care nu o cunosc ma refer la strada exacta , ce fac(cand declar accidentul la politie)?
3. Sunt obligat sa fac poze la masini (pt declaratie accident politie?
4.Trebie sa cer acte celuilat sofer ? Sau e de ajus sa ii iau numarul de la masina?
5. Daca accept amiabila(in caz in care eu sunt lovit) , pot suna la asigurarea vinovatului sa vina sa constate ei vinovatia la locatia respectiva ?( am inteles ca sunt obligatii,asta pentru a fii sigur ca imi iau 100% despagubire) daca da in cat timp sunt acestia obligatii sa vina sa constate cine e vinovat?
Admin, administrator
1. Autoturismul avariat trebuie prezentat la politie pentru constatarea avariilor si stabilirea vinovatului
2. Declararea accidentului trebuie facuta personal la politie, nu prin telefon. La accidente fara victime politia nu se deplaseaza la locul faptei.
3. Nu
4. Trebuie sa cereti actele autoturismului si asigurarea RCA valabila.
5. Daca se completeaza "Constatarea amiabila de accident" va prezentati la societatea de asigurare impreuna cu celalalt conducator auto pentru completarea formularului, semnarea acestuia si deschiderea dosarului de dauna.. Politia nu este implicata in acest caz.
ing. Ioan Ciobanu