avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren cu PUZ dar fara POT/CUT
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren cu PUZ dar fara POT/CUT

Buna ziua!
Am fost la primarie (Iasi) si am cerut un certificat de urbanism.
L-au tot amanat timp de 1 luna, iar azi cand am cerut iar detalii, mi s-a zis ca terenul este intravilan conform PUZ si HCL .../2008, dar nu este reglementat si nu are POT is CUT. Cu alte cuvinte este "neconstruibil", cu toate ca destinatia este "construirii de locuinte si functiuni complementare pe teren proprietate privata persoane fizice". (Inca astept CU).

Am incercat sa-l intreb cum adica sa nu fie reglementat daca se afla sub PUZ, dar nu au raspuns nimic clar.

La intrebarea "ce ar trebui sa fac pentru a construi pe el?" ei au zis sa fac un PUZ.

Cum sa fac PUZ daca zona are deja?

Ma puteti ajuta cumva?

Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 14 Noiembrie 2017
IasiProp, utilizator

Alte discuții în legătură

Bună ziua! vreau să cumpăr un teren care a fost rezultat prin ... manrsr manrsr Bună ziua! Vreau să cumpăr un teren intravilan arabil care a fost rezultat prin divizarea altui teren mai mare. Toate cele 4 terenuri rezultate au CF ok. ... (vezi toată discuția)
Cedare teren tantrixuti tantrixuti Am achizitionat , anul acesta, un teren intravilan agricol pentru a construi o casa de locuit. Pentru a obtine autorizatia de construire mi s-a cerut sa fac ... (vezi toată discuția)
In ce conditii se elibereaza cu? Daria-Alexandra Daria-Alexandra Buna ziua In 2014 am cumparat un teren intravilan in Remetea Mare, Timis, pt a construi o casa. Pentru eliberarea Certificatului de Urbanism, Primaria a ... (vezi toată discuția)