avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se calculează salariul la CIM cu timp de muncă ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se calculează salariul la CIM cu timp de muncă parțial în 2018?

S-a aflat modul de calcul al retributiei angajatului cu CIM T.P in 2018 ?. Eu am facut un calculat in felul urmator (asa am interpretat legile actuale ) : f. de serv are contract de 2 ore angajatorul (asoc.) a platit taxele aferente lui la valoarea de 1450 lei, In 2018 taxele platite de asoc. se adauga la retributia bruta avuta ptr 2 ore, din acestea se retine taxele de 0.5 % la somaj, 10% la sanatate, 25 % la pensie , apoi 10 % impozit , a rezultat un venit net cu cca 50 % mai mare. Eu nu am gasit nicaieri ca in viitor angajatul cu CIM cu TP va plati taxele la valoarea sal minim pe economie ci numai ca se transfera taxele angajatorului la angajat.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 16:31, 7 Decembrie 2017
Aveti putina rabdare. Voi consulta un ghid de calcul si voi posta un topic special cu aceasta tema.
Insa ce vreau sa va intreb?
Persoana careia i-ati calculat salariul asa cum ati scris mai sus, mai avea si alt job sau la dv., la asociatie, era primul?
OUG 79/2017
"(5^1) Contribuția de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din
salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu
timp parțial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuției de asigurări
sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra salariului de bază minim
brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale,"
Calcul pentru noul brut daca se pastreaza acelasi net.
[ link extern ]

Va rog sa cititi si acest articol cu exceptiile de la regula.
www.avocatnet.ro/articol_461...
Ultima modificare: Miercuri, 6 Decembrie 2017
elga50, moderator
Pentru CIM-uri, daca modificati brutul ca sa mentineti netul, trebuie sa faceti modificarea salariului in Revisal.
ATENTIE!!! Aceasta modificare se face pana in 30.12.2017.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salariu ivanvintilica ivanvintilica Presedinte asociatie de proprietari angajat cu contract de mandat part time, mai poate lucra si in 2018 in aceasta forma? Contributiile la stat cum se platesc ... (vezi toată discuția)
Plata contributii elev angajat cu 6 ore/zi mendeleev mendeleev Vreau sa angajez cu cim de 6 ore/zi un elev in varsta de 17 ani pe perioada vacantei acestuia. Salariul sau de incadrare va fi 1425 lei . Contributiile le voi ... (vezi toată discuția)
Ce taxe trebuie platite in cazul unei intreprinderi individuale? programatorcalumea programatorcalumea Buna ziua la toata lume, Sunt programator si vreau sa infiintez o II si sa facturez in Franta o data pe luna. Pe langa asta nu voi fi angajat la nici o ... (vezi toată discuția)