Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Comision de încasare cheltuieli de întreținere prin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Comision de încasare cheltuieli de întreținere prin bancă. Este normal să mi se pretindă asta?

Buna ziua, astazi am primit o instiintare de la asoc de proprietari ca am de platit x lei pt ca virez cheltuielile de intretinere in banca si ei trebuie sa plateasc un comision pt aceasta operatiune. Este legal sa-mi ceara acest comision? Platim si asa destul de mult pt cheltuieli de administrare ....
Manuela Rășină, administrator
Atunci nici dvs sa nu platiti chitantierele pe care le cumpara pentru ceilalti.
Problema nu se pune in termeni de legalitate, ci de acord al asociatiei de a plati sau nu comisioanele de depunere ale proprietarilor.

Se vede treaba ca la asociatia dv. (ca si la a mea) conducerea nu a aprobat plata acestor comisioane pe asociatie, asa ca le suportati.
E problema asociatiei ca nu si-a negociat macar comisioanele de incasare.
Cum am reactiona fiecare dintre noi daca ni s-ar solicita plata comisioanelor de incasare ale furnizorilor(gaze,telefon,energie..)atunci cand achitam prin internet banking?

Pai nu platiti?
Eu platesc comisioane la plata furnizorilor care au conturi la alte banci decat banca asociatiei noastre.
Este normal ca sa platiti comisionul bancar deoarece asociatia a angajat un casier pe care il plateste pe asociatie nu pe un nr de platitori. Daca ar fi platit in functie de nr. platitori atunci s-ar scade suma platita ptr dvstra si s-ar rezolva dar asa el sta o perioada de timp in casierie ca poate dvstra veniti sa platiti intretinerea.