Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lg.17/2000 se poate si ce drepturi am?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lg.17/2000 se poate si ce drepturi am?

buna seara...ma numesc MOLDOVEAN-DRAGHICI MARIA si actualmente lucrez la S.C.ARCTIC-GAESTI , muncitor (cu studii superioare...directorii au spus sa am rabdare ca sa va rezolva pentru ocuparea unui post si TIMPUL TRECE)....
CONFORM LEGII 17/2000..(am in ingrijire de 4- 6 luni pe mama in varsta de 81 de ani care este acuma dependenta de mine) EU AM CATEVA INTREBARI:
1. pot cere angajatoruluipunerea in aplicare a acestei legi?
2. voi mai beneficia de TICHETE DE MASA? DE PRIME SI CADOURI DIN CADRUL UNITATII?
3. POT EFECTUA CONCEDIU DE ODIHNA SAU CUM VA FI CUUN CONCEDIU MEDICAL?
VA ROG SA-MI RASPUNE-TI CAT SE POATE DE REPEDE pe adresa de email:moldo86@yahoo.com
VA MULTUMESC SI VA DORESC SARBATORI FERICITE !
Legea 17/2000 nu are nicio legatura cu angajatorul dvs.

Consiliile locale pot angaja personal de îngrijire prin plata cu ora, fracţiuni de normă sau normă întreagă, în funcţie de perioada de îngrijire necesară a se acorda şi cu respectarea criteriilor prevăzute de standardele de calitate aplicabile în domeniu, conform legislaţiei în vigoare.