Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Serviciu semnale de tranzacționare Forex. Cum aș ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Serviciu semnale de tranzacționare Forex. Cum aș putea încadra această activitate economică?

Buna ziua!
Tranzactionez pe pietele valutare si as dori sa initiez un serviciu de semnale de tranzactionare. Ce presupune acest serviciu?! In urma unor analize de piata, in momentul in care se iveste o oportunitate de a deschide o pozitie in piata, clientul primeste pe sms si pe mail un mesaj (ex: cumpara EURUSD de la cotatia 1.2030, cu limita de pierdere la 1.2000 si tinta de profit la 1.2090). Pe mail va primi atasat si un print screen cu analiza pe grafic prin care se jusifica deschiderea pozitiei respective. Pentru acest serviciu, clientul plateste un abonament lunar iar sumele incasate vor fi desigur supuse impozitarii conform legislatiei in vigoare. Stiu ca toti furnizorii de asemenea servicii nu isi asuma in niciun fel posibilele pierderi ale clientilor, aceste servicii fiind considerate educationale si nu sfaturi de investitii sau administrare directa a contului.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
-Pentru a putea furniza un astfel de serviciu, este nevoie sa infiintez un srl sau pot face asta si printr-un pfa?
-In cazul unui srl, in ce cod CAEN poate fi integrata aceasta activitate?
-Personal, nu detin studii economice acreditate, asadar, in cazul srl-ului trebuie sa am economist angajat sau sa detin diploma de economist pt pfa, avand in vedere faptul ca piata Forex este o piata libera, nereglementata?
Rog a nu se confunda piata Forex cu piata de capital. Piata de capital este reglementata si autorizata de ASF in Romania si de alte organisme internationale: CYSEC, MiFID, SEC, etc. Fac aceasta mentiune, deoarece multi brokeri se folosesc de aceasta confuzie in promovarea serviciilor.
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Nu stiu sa existe in Romania un astfel de cod Caen in baza caruia sa va puteti desfasura activitatea, stiu insa ca acest gen de activitate se desfasoara de catre persoane fizice prin intermediul altor platforme de tranzactionare ce apartin unor firme dedicate tranzactiilor, iar veniturile rezultate se impoziteaza ca fiind venituri din investitii (desi teoretic veniturile ar fi din servicii). Daca vreti firma, puteti infiinta una de brokeraj care este desigur, supusa unor reglementar speciale.
Va multumesc pentru raspuns. Da, nici eu nu am reusit sa incadrez activitatea in vreun cod caen. Nu este vorba despre o companie de brokeraj, prin acest serviciu eu nu incerc sa introduc clienti in piata, sa investeasca, ci este vorba despre clientii activi, care au deja conturi deschise la diversi brokeri, carora eu le furnizez zilnic analize de piata tehnice si fundamentale si semnale de tranzactionare (oportunitati de deschidere de pozitii in piata prin intermediul platformelor de tranzactionare) ce reprezinta viziunea personala asupra evolutiei unui anumit instrument financiar. Pentru a avea un cont martor, eu voi initia toate tranzactiile din semnale pe contul personal. Ca activitate cred ca ar fi ceva de genul "consultanta financiara"....nu stiu daca exista asa ceva in CAEN......
Inteleg perfect despre ce este vorba. Consultanta financiara exista in Caen, insa nu se aplica in cazul acesta prezentat aici. Dvs pur si simplu oferiti niste semnale de tranzactionare, la un moment dat, la deal sau la vale, insa nu garantati nimic celor care deschid pozitii, fiecare o face pe barba lui. Sau garantati castigurile?!? Serviciul acesta, in forma prezentata, este un fel de jucarie, o joaca de copii, adica contra unei sume lunare, dvs fluierati cand sa deschida clientii pozitii si nimic mai mult. Eiii bine, nu am auzit ca in Romania sa se poate face asa ceva legal (dupa cum am mai spus, puteti sa o faceti prin intermediul unor alte platforme de tranzactionare, eventual clientii se pot atasa la contul dvs si pot deschide pozitiile in mod automat cu cele deschise de dvs.)
Cat despre firma de brokeraj, o astfel de firma poate inclusiv sa faca si managementul conturilor clientilor (deci inclusiv sa deschida/inchida pozitii in piata), si nu neaparat ca doar sa introduca clienti in piata.