Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in cazul unui divort prin acordul sotilor, la Starea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in cazul unui divort prin acordul sotilor, la Starea civila, se stabileste si pensia alimentara pentru copii ?

O verisoara vrea sa divorteze prin acord comun
la ofiterul Starii civile.
Are impreuna cu sotul
3 copii si o casa la tara,
insa casa este doar pe numele sotului,
dar este cumparata de amandoi, in timpul casatoriei.

Sotul a inselat-o de mai multe ori
l-a iertat, dar acum
sotul vrea sa oparaseasca si
saparaseascasi copiii
si sa ramana cu cealalta femeie.

Va rog un sfat
in cazul unui divort prin acordul sotilor, la Starea civila,
cu privire la modul cum se procedeaza:
cum se stabileste si pensia alimentara pentru copii ?
dar impartirea bunurilor /casei ?

Verisoara nu are loc de munca. A lucrat in Italia.
Sotul ei lucreaza in Italia,
efectuand diverse lucrari de instalatii
la diverse societati care il solicita.

oanaportar, utilizator
Veti divorta la notar, asa cum a zis doamna gi-jane mai sus.

Notarul public este abilitat, în baza art. 375 din Noul Cod Civil, să constate divorțul prin acordul soţilor şi să elibereze certificatul de divorţ, inclusiv dacă există copii minori născuţi din căsătorie, din afara ei sau adoptaţi.

La depunerea cererii de divorţ, soţii pot fi reprezentaţi la notariat prin mandatar împuternicit cu procură autentică notarială care se poate realiza la orice notar public din România sau la Consulatul României (când se află în străinătate).

Însă, nu vor putea fi reprezentaţi şi la eliberarea certificatului de divorţ, după trecerea termenului de 30 de zile, fiind necesar să se prezinte personal la biroul notarial. Mandatarul poate fi și unul dintre soți.

Notarul public de la locul căsătoriei sau al ultimei locuinţe comune a soţilor poate constata desfacerea căsătoriei prin acord, eliberând un certificat de divorţ. Astfel, competenţa teritorială de soluţionare a cererilor de divorţ de către notari este una alternativă: soţii pot divorţa atât la un birou notarial din localitatea unde au încheiat căsătoria, cât şi la notariatul unde se află domiciliul lor comun la momentul formulării cererii de divort.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumim inca o data pentru lamuriri !
Îi voi spune verisoarei mele cum sa procedeze.