Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ma pot casatori la 17 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ma pot casatori la 17 ani

In toamna pe 17 noiembrie 2018 fac 17 ani ma pot casatori cu iubitul meu?
Mentionez el are 21 si pana acum nu am avut niciodata relatii sexuale insa parintii mei nu sunt de acord ce pot face in aceasta privinta
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.