Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salariul cenzor pensionar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salariul cenzor pensionar

Buna ziua,

Spuneti-mi si mie va rog cum se calculeaza salariul unui cenzor pensionat la limita de varsta.
Vrem sa i facem contract de munca la o suma neta de 150 lei pe luna.

Multumesc
elenazan
Spuneti ca am gresit putin, de acord si de aceea v am rugat pe Dumneavoastra sa mi aratati unde am gresit ,
Sunteti de acord cu netul care a reiesit din brutul de 799 lei in anul 2017 ?adica 608 lei ? pai daca in anul 2018 salariatul respectiv trebuie sa aiba acelasi net ca in 2017 , ce trebuie sa fac ?
Angajatorul respectiv nu trebuie ca asa spune legea nr. 79 / 2017 sa porneasca de la salariul minim pe economie de 1900 lei si atunci acel CAS de 25 % si nu 10 % , = 475 lei , CASS de 10 % = 190 lei si impozitul de 10 % = 11 lei si total = 676 lei ,
Daca adaugam 608 lei cat a avut net in anul 2017 caci nu doresc sa i scad netul ,( in caz contrar mai lua 123 lei ,) plus 676 lei din contributii = 1284 lei, de aici trebuie sa porneasca brutul pentru a lua aceeasi bani ca in anul 2017
Daca la acea suma de 1284 lei mai adaugam 2,25 % = 29 lei , salariul complet pe care acel angajator trebuie sa l plateasca ar fi de 1313 lei .
Acum eu nu zic ca nu am gresit pe la calcule ( si nu cred ) dar acesta ar fi ratinamenul meu , adica asa am inteles eu , de aceea am apelat la cunoscatori .
Am mai inteles un lucru : la cei cu 8 ore / zi adica program normal,cu salariu minim pe economie in anul 2017 netul era daca nu ma insel de 1050 lei , iar acum acel net este de 1162 lei, deci lor le creste , in schimb la cei cu timp partial de 2 ; 4 ore /zi daca nu umbli la brut , acel net va scadea semnificativ
Nu stiu daca rationamentul meu este corect si in acest caz astept un raspuns pe masura , de aceea vam rugat daca ati fi contabil la o asociatie cum ati proceda in cazul de fata , pornind de la acest exemplu ?
Multumesc pentru intelegere .
Gresiti atunci cand calculati contributiile din 2018 la salariu minim, acestea se calculeaza la brut, mai gresiti si cand ii puneti deduceri..ati spus ca nu are functia de baza la dvs.
Luati-o de la inceput!
Se calculeaza cam pentru contract de mandat la asociațiile de proprietari

elenazan a scris:

Pentru cenzor se intocmeste contract de mandat.Pentru o indemnizatie neta de 150 lei, brutul este 257 lei la care se adauga contributia asiguratorie pentru munca societatii de 2,25%, 8 lei, in total asociatia va cheltui 265 lei.Contributiile sunt la CAS 25%, CASS 10% si impozit 10%.

Se calculeaza cam pentru contract de mandat la asociațiile de proprietari

elenazan a scris:

Pentru cenzor se intocmeste contract de mandat.Pentru o indemnizatie neta de 150 lei, brutul este 257 lei la care se adauga contributia asiguratorie pentru munca societatii de 2,25%, 8 lei, in total asociatia va cheltui 265 lei.Contributiile sunt la CAS 25%, CASS 10% si impozit 10%.