Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... complice talharie calificata minor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

complice talharie calificata minor

Politistii Biroului de Investigatii Criminale au depistat si identificat pe Robert de 16 ani, Traian de 17 ani, ca fiind principalii suspecti de savarsirea a doua infractiuni de talharie. In 6 ianuarie, ora 05.25, Andrei de 25 ani, din ...., reclamand ca prin agresiune acestuia i-a fost furat telefonul mobil, iar Robert nu a fost la locul faptei, cand s-a intamplat, ci s-a gasit ulterior cu Traian.

Intrebarea mea, este, ce poate pati Robert, deoarece el doar l-a asteptat pe Traian, nu a fost cu el cand a furat telefonul.
Momentan a primit 2 luni de Control Judiciar, iar apoi va urma procesul.
Ce va pati Robert, fiind la prima fapta?
alex231, utilizator
Buna ziua, fiul meu are 15 ani este in arest preventiv pt 30 zile pt complicitatea de tâlhărie calificată ,nu mai are antecedente penale .Ce șanse are ?
Sanse la ce?
Buna seara ce pepdesa ar putea primi.?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Sanse la ce?

ART. 114 c.p.
Consecinţele răspunderii penale
(1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.

Pentru o apărare calificata trebuie angajat avocat.
Avocatii pot face lucruri incredibile chiar și atunci când nu par sa existe speranțe.

Contează enorm și pledoaria avocatului la proces.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat