Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... există diferentiere între datoriile mostenite?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

există diferentiere între datoriile mostenite?

Dacă pasivul moștenit provine din datoriile unui defunct la fisc înseamnă că se plătesc de către moștenitori chiar dacă nu există active in patrimoniul succesoral?Sau dacă datoriile provin de la moștenirea unor firme? Există diferențe sau in cazul datoriilor la fisc se aplică doar codul fiscal și nu codul civil care spune că datoriile se plătesc doar in limita patrimoniului?
~ Conținut șters la cerere ~
Un moderator al acestui site mi-a citat art 23 și 27 din codul fiscal în cazul datoriei fiscale provenite de la atragerea răspunderii administratorului (tata avea atrasă răspunderea.)Cum e cu codurile astea?Se contrazic unul pe altul?