Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... exista o problema de neconstitutionalitate ? + se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

exista o problema de neconstitutionalitate ? + se incalca Principiile salarizarii /Legea 153 /2017 ?

Buna dimineata !

Va rog frumos sa ne ajutati cu un sfat cu privire la un caz ce priveste un salariat.
Un salariat a sustinut examenul de promovare in grad profesional superior
in luna decembrie 2017,
iar incepand cu 01.01.2018 trebuia sa i se acorde un salariu de baza mai mare.
corespunzator gradului superior in care a promovat.
Problema este ca, neexistand o alta functie similara in plata
la nivelul institutiei noastre
si nici in institutiile similare aflate sub acelasi ordonator principal de credite /Consiliul Judetean,
salariul de baza i s-a stabilit tinand cont de art.39 alin.2 din Leg.153/2017,
adica prin inmultirea salariului minim de 1900 lei cu coeficientul functiei, la care s-a aplicat art.10 pentru gradatia corespunzatoare vechimii in munca.
Insa, desi in perioada 01.07.2017 - 31.12.207 salariatul a avut spor de conditii vatamatoare,
incepand de la 01.01.2018 nu i s-a mai majorat cu 25% sporul - cf, art.38 alin.3 lit,a din Legea 153 /2017, ca la ceilalti salariati, ci
salariatului nici macar nu i s-a mai acordat in continuare sporul de conditii vatamatoare.
.... pentru ca s-a considerat ca in acest caz
se aplica art.23 din Legea 153 /2017,
adica sporul de conditii vatamatoare se va acorda acestui salariat conform Regulamentului elaborat de Ministerul Culturii, in cazul de fata.

Salariatul si Sindicatul au constatat existenta concomitenta in institutie a urmatoarelor situatii:
1. - dacă un salariat a avut în perioada 01.07.2017 – 31.12.2017 salariul de bază și sporul de condiții vătămătoare la nivelul acordat pentru luna iunie 2017, conform art.38 alin.2 lit.a din Legea-cadru nr.153 /2017,
începând de la data de 01.01.2018 va avea salariul de bază și sporul de condiții vătămătoare majorate cu 25% faţă de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017, conform art.38 alin.3 lit.a din Legea-cadru nr.153 /2017,
2. - un salariat care promovează în grad profesional superior ( sau un nou angajat ) începând de la data de 01.01.2018, salariul de bază i se stabilește conform art.39 alin.1 din Legea-cadru nr.153 /2017, deci i se va stabili salariul la nivelul de salarizare pentru funcții similare din cadrul instituției, adică i se va acorda un salariu majorat, dar va avea și sporul de condiții vătămătoare,
dar, in schimb,
3. - dacă un salariat promovează în grad profesional superior începând de la data de 01.01.2018, iar salariul de bază i se stabilește conform art.39 alin.2 din Legea-cadru nr.153 /2017, modificată și completată prin OUG nr.91 /2017, pentru ca nu exista o alta functie similara in plata in institutia noastra sau in alte institutii similare aflate in subordinea aceluiasi ordonator de credite - Consiliul Judetean,
desi toți ceilalți angajații din același compartiment din cadrul instituției beneficiază de sporul de condiții vătămătoare, pentru ca lucrează în condiții de muncă vătămătoare,
acestui salariat promovat nu i se va acorda si sporul de condiții vătămătoare.
4. - dacă un salariat promovează în grad profesional superior începând de la data de 01.01.2018, iar salariul de bază i se stabilește conform art.39 alin.2 din Legea-cadru nr.153 /2017, modificată și completată prin OUG nr.91 /2017,
desi toți ceilalți angajații din cadrul instituției beneficiază de sporul de condiții vătămătoare, pentru ca lucrează în condiții de muncă vătămătoare,
acestui salariat promovat nu i se va acorda si sporul de condiții vătămătoare.
Or, odată ce în urma promovării în grad profesional superior este afectat (se modifică ) doar salariul de bază al salariatului, fiindu-i majorat corespuzător gradului profesional superior în care va trece,
odată ce salariatul era deja angajat al instituției, în perioada 01.07.2017 – 31.12.2017
si odată ce salariatul a avut și a primit spor de condiții vătămătoare,
si lucreaza în același loc de muncă și la același angajator,
dar și în aceleași condiții de muncă pentru care are dreptul sa i se acorde spor de conditii vatamatoare,
odată ce salariatul are aceeași funcție, doar că, salariatul a promovat
ca urmare a faptului că acesta a acumulat cunoștințe /o experiență mai mare
în domeniul în care lucrează,
odată ce postul nu a fost vacant,
ci s-a menționat în Statul de funcții „grad I / grad IA”,
iar promovarea salariatului în grad profesional s-a făcut prin transformarea postului
din Statul de funcţii în care acesta este încadrat într-unul de nivel imediat superior,
nu ar trebui sa i se acorde în continuare de sporul de condiții vătămătoare,
odată ce toți angajații din instituție beneficiază de sporul de condiții vătămătoare ?

Cum vi se par cele 4 situații cu care se confruntă salariații instituției noastre și instituția noastră ?

Salariatul si Sindicatul sunt revoltati.

În cazul 3 și în cazul 4,
dacă nu s-ar acorda sporul de condiții vătămătoare salariaților promovați,
s-ar încălca Principiile sistemului de salarizare
prevăzute în SECŢIUNEA a 2-a, art.6 lit.a – lit.d,
respectiv:
- s-ar încălca principiul legalităţii,
- principiul nediscriminării,
- principiul egalităţii,
- principiul importanţei sociale a muncii neținându-se cont de faptul că
salarizarea personalului din sectorul bugetar
se realizează în raport cu responsabilitatea, complexitatea, riscurile activităţii şi nivelul studiilor.

Salariatul este total nemultumit de taierea salariala
prin neacordarea sporului de conditii vatamatoare de la 01.01.2018.

Salaritul a contestat la angajator Decizia si Actul aditional la Contractul individual de munca
si a spus ca va face si o Contestatie la instanta de judecata.
Salariatul a mai spus ca va sesiza Curtea Constitutionala

Legat de situațiile de mai sus, în condițiile în care toți angajații din instituție beneficiază
de sporul de condiții vătămătoare pentru că este un muzeu în care se lucrează
cu bunuri culturale ( obiecte și cărți ) vechi de peste 200-300 de ani
și într-un mediu în care există bacterii, mucegai, ciuperci, fungi,
tot felul de microorganisme care sunt un pericol permanent de îmbolnăvire al salariaților
( sunt salariati care au alergii, au astm, tusesc, li se usuca gatul, au mancarimi si roseala pe piele, le-au aparut cruste ca o coaja de portocala pe piele, pe fata, pe gat si pe maini, ,...,),
1. – ce va trebui să facă instituția ? Să le asigure angajaților condiții normale de lucru ?
Pentru că un conservator și un mânuitor de carte, de exemplu,
care își desfășoară activitatea în depozite de bunuri culturale
( bunuri culturale muzeale sau de cărți în biblioteca muzeului )
vor refuza să mai lucreze în acele condiții de muncă vătămătoare,
iar dacă angajatorul nu are cum să le asigure condiții normale de muncă
pentru că așa este natura posturilor ocupate
și în așa condiții vătămătoare periculoase trebuie să lucreze angajații,
iar instituția /muzeul nu are cum să aibă alte spații cu condiții normale de lucru,
cum ar putea ca instituția /muzeul să asigure condiții normale de muncă pentru angajați ? …. pentru că nu are cum !
Si atunci, care este logica si care ar fi legalitatea neacordarii sporului de condiții vătămătoare periculoase de muncă unui salariat promovat, caruia
salariul de bază i se stabilește doar conform art.39 alin.2 din Legea-cadru nr.153 /2017, modificată și completată prin OUG nr.91 /2017 ?
in raport cu stabilirea salariului celorlalti salariati
care lucreaza in aceasi institutie si in aceleasi conditii vătămătoare periculoase de muncă
si care primesc in continuare acest spor ?
Din punct de vedere legal, acest art.39 alin.2 din Legea-cadru nr.153 /2017, modificată și completată prin OUG nr.91 /2017 - nu este neconstitutional ?
pentru ca se încalca Principiile sistemului de salarizare ?

2. – dacă instituția /muzeul nu va asigura condiții normale de muncă
pentru angajații care lucrează în astfel de condiții vătămătoare periculoase de muncă,
ce vor trebui să facă angajații ?
În asemenea condiții, dacă angajații ar refuza să mai intre în spațiile muzeului
în care zilnic își desfășoară activitatea,
și pe bună dreptate ar face acest lucru,
ar însemna ca angajații să își pericliteze locul de muncă și să fie sancționați disciplinar ?
Angajatorul va putea fi sancționat pentru că nu asigura condiții normale de muncă angajaților săi ?
Cum ar putea fi obligat angajatorul ca să asigure condiții normale de muncă,
odată ce nu are cum să facă acest lucru
pentru că lucrul în muzeu și biblioteca muzeului
presupune: munca în spațiile muzeului și a bibliotecii muzeului
și deci munca în condiții vătămătoare periculoase ?

Cum se vor aplica si respecta Principiile sistemului de salarizare din Legea 153 /2017
pentru stabilirea lunară a salariilor angajaților, prin acordarea
și prin neacordarea sporului de condiții vătămătoare, pe lângă salariul de bază ?
- iar în cazul in care angajatorul nu ar acorda sporul de condiții vătămătoare
la salariatii care lucreaza în spațiile muzeului și ale bibliotecii muzeului
în condiții vătămătoare periculoase,
cum ar putea angajatorul să normalizeze condițiile de muncă
în situația în care angajații sunt oblogați să își desfășoare zilnic munca
în spațiile muzeului și a bibliotecii muzeului și deci munca în condiții vătămătoare periculoase ?

Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns
si sa ne lamuriti
- daca in cazul 3 si in cazul 4 prezentate mai sus
exista o problema de neconstitutionalitate ? + se incalca Principiile salarizarii /Legea 153 /2017 ?
oanaportar, utilizator