Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Depunere dosar pensie cu 90 de zile inainte de data de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Depunere dosar pensie cu 90 de zile inainte de data de pensionare

Buna ziua,
Propunerea legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, depusă la Senat, care prevede ca cererile de pensionare să poată fi depuse de beneficiari, la casele teritoriale de pensii, cu 90 de zile înainte de termenul de împlinire a vârstei de pensionare este valabila?

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Alin. (2), (3) și (5) ale art. 103 se modifică și vor avea următorul cuprins:

„(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se poate depune cu 90 de zile înainte de data îndeplinirii condițiior de pensionare, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana. Pentru persoanele din domeniul apărării naționale, ordinii publice și siguranței naționale, cererea de pensionare se depune începând cu 90 de zile înainte de data îndeplinirii acestor condiții, la casa de pensii sectorială competentă, în funcție de ultimul loc de muncă.”
Nu exista o astfel de modificare.
Ultimele modificari au fost facute prin O.U.G.103/2017
Art.103 in forma prevazuta de O.U.G.103/2017:

(1) Pensia se acordă la cererea persoanei îndreptățite, a tutorelui sau a curatorului acesteia, a persoanei căreia i s-a încredințat sau i s-a dat în plasament copilul minor, după caz, depusă personal ori prin mandatar desemnat prin procură specială.
(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiții, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana.
(la 01-01-2018, Alineatul (2) din Articolul 103 , Sectiunea a 7-a , Capitolul IV a fost modificat de Punctul 91, Articolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 103 din 14 decembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1010 din 20 decembrie 2017 )
(3) În aplicarea instrumentelor juridice cu caracter internațional la care România este parte, persoanele domiciliate în străinătate pot transmite cererea prin care solicită pensie din sistemul public de pensii, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, la casa teritorială de pensii competentă, în funcție de ultimul loc în care au fost asigurate în România.
(la 01-01-2018, Alineatul (3) din Articolul 103 , Sectiunea a 7-a , Capitolul IV a fost modificat de Punctul 91, Articolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 103 din 14 decembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1010 din 20 decembrie 2017 )
(4) Cererea de pensionare, depusă conform prevederilor alin. (2) sau (3), poate fi retrasă de persoana care a depus-o, până la emiterea deciziei de pensionare.
(la 01-01-2018, Alineatul (5) din Articolul 103 , Sectiunea a 7-a , Capitolul IV a fost abrogat de Punctul 92, Articolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 103 din 14 decembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1010 din 20 decembrie 2017 )

In alta ordine de idei persoanele din domeniul apărării naționale, ordinii publice și siguranței naționale nu mai fac parte din aceasta lege.
Ei au legea 223/2015.