Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radiere notare cartea funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radiere notare cartea funciara

in legea 700/2014 la art. 196 sunt prezentate conditiili in care se poate sterge o notare din CF
INTREBARE:
Trebuie indeplinite cumulative pct. a si b sau doar unul din cele doua?

:Art. 196. -

(1) Acțiunea în rectificare, în justificare sau în prestație tabulară se notează fie la cererea părții interesate, fie la sesizarea instanței de judecată. Notarea se va face în baza copiei acțiunii având ștampila și numărul de înregistrare ale instanței sau a certificatului de grefă care identifică obiectul procesului, părțile și imobilul. Notarea se va radia în baza:

a) dovezii stingerii definitive a litigiului, constatată prin hotărâre judecătorească sau certificat de grefă;

b) declarației autentice de renunțare la dreptul dedus judecății, însoțită de dovada înregistrării la instanța judecătorească învestită cu soluționarea cauzei.

(2) Dispozițiile alin. (1) se aplică în mod corespunzător în ceea ce privește:

a) notarea acțiunii în revendicare, a acțiunilor confesorii sau negatorii privitoare la drepturile reale principale care poartă asupra imobilelor înscrise în cartea funciară;

b) notarea acțiunii de partaj;

c) notarea acțiunilor în ineficacitatea actelor juridice constitutive, translative, modificatoare sau extinctive de drepturi reale asupra imobilelor înscrise în cartea funciară, astfel cum sunt acțiunea în constatarea nulității sau în anulare, acțiunea în rezoluțiune, acțiunea în revocarea donației sau acțiunea în simulație;

d) notarea acțiunilor privitoare la predarea unui bun imobil sau la executarea unei alte obligații, dacă obiectul prestației este un imobil înscris în cartea funciară;

e) notarea acțiunilor posesorii sau a altor acțiuni privitoare la fapte și alte raporturi juridice în legătură cu imobilele înscrise în cartea funciară.
1-Corect este vorba despre L nr 7/1996 si nu 700
2-LEGEA nr. 7/1996 a cadastrului si a publicitatii imobiliare - republicata si cctualizata 2017

Actualizata prin:
- Ordonanta de urgenta 98/2016, publicata in M. Oficial nr. 1030 din 21 decembrie 2016)
- Legea 243/2016 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 35/2016 privind modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996 (publicata in M. Oficial nr. 975 din 2006
Legiuitorul a prevazut fara chivoc
-fie la cererea părții interesate,
-fie la sesizarea instanței de judecată
Primul caz
doveda stingerii definitive a litigiului, constatată prin hotărâre judecătorească

sau
cazul 2
declarației autentice de renunțare la dreptul dedus judecății, însoțită de dovada înregistrării la instanța judecătorească

Radierea notarii din cartea funciara poate fi realizata prin una dintre cele 2 situatii
va multumesc, asa am inteles si eu, doar ca cei de la CF vor acte pentru ambele puncte a si b, ei zic ca se ghideaza dupa legea 700

ynocentta a scris:

1-Corect este vorba despre L nr 7/1996 si nu 700
2-LEGEA nr. 7/1996 a cadastrului si a publicitatii imobiliare - republicata si cctualizata 2017

Actualizata prin:
- Ordonanta de urgenta 98/2016, publicata in M. Oficial nr. 1030 din 21 decembrie 2016)
- Legea 243/2016 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 35/2016 privind modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996 (publicata in M. Oficial nr. 975 din 2006
Legiuitorul a prevazut fara chivoc
-fie la cererea părții interesate,
-fie la sesizarea instanței de judecată
Primul caz
doveda stingerii definitive a litigiului, constatată prin hotărâre judecătorească

sau
cazul 2
declarației autentice de renunțare la dreptul dedus judecății, însoțită de dovada înregistrării la instanța judecătorească

Radierea notarii din cartea funciara poate fi realizata prin una dintre cele 2 situatii

In mod evident,numai unul din cele doua motive:a sau b,nicidecum cumulativ,ar fi lipsit de logica juridica,cele doua motive se exclud reciproc.
Asa este, dar din pacate trebuie sa ne luptam cu incompetenta unui registrator sef de la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara Falticeni, care sustine ca trebuie respectate cumulativ cele 2 conditii a si b. Credem ca in final va trebui sa rezolvam radierea notarii litigiului in instant. va multumim pt. raspuns!

DAN POPESCU a scris:

In mod evident,numai unul din cele doua motive:a sau b,nicidecum cumulativ,ar fi lipsit de logica juridica,cele doua motive se exclud reciproc.