Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensatia lunara pentru chirie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensatia lunara pentru chirie

Buna dimineata, conform Hotărârii nr. 1867/2005 cadrele militare în activitate au dreptul la "compensație lunară pentru chirie" dacă îndeplinesc prevederile art 2 litera b:
,,cadrul militar în activitate ori soția/soțul acestuia nu deține o locuință proprietate personală în garnizoana/localitatea în care a fost numit în prima funcție sau a fost mutat în interesul serviciului"
Intrebare:
Dacă acel cadru militar își ajută copilul devenind coplătitor pentru un apartament achiziționat prin credit imobiliar (unde in contractul de vânzare-cumpărare proprietar este copilul) mai poate beneficia de acea compensație lunară pentru chirie?
Multumesc anticipat.
Da , poate beneficia întrucât nu este proprietar.