Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensie si sanatate 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensie si sanatate 2018

Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc!
Daca ati depus D600 va trebui sa mergeti sa depuneti declaratia UNICA. veti plati impozit de 10% la venitul net, 25% pensie din plafonul ales de dvs dar nu mai putin de 1900 lei cat este salariul minim brut pe tara, deci lunar veti achita 475 lei si 10% sanatate din acelasi salariu de 1900 lei (190 lei lunar) si asta tot lunar. puteti sa castigati si 2 miliarde anual, pensie si sanatatea le achitati la 1900 lei lunar, Dar pt pensie tb sa va alegeti dvs plafonul. Oricum situatia este incerta cum se va calcula la batranete pensia pt PFAuri din moment ce pe chitanta apare doar suma achitata nu mai apare luna ianuarie, februarie, etc etc. O zi buna.

milana1968 a scris:

Buna ziua,,va rog vreau un raspuns...patesc cas 475 si cass 190 lunar ,chiardaca am depasit plafonul de 22800 anual... sa presupunem ca eu castig dublu anual platesc tot 475 cas si 190 cass,,sau platesc la suma ?