avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensie si sanatate 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensie si sanatate 2018

Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: marin05 , utilizator 14:06, 20 Aprilie 2018
Daca ati depus D600 va trebui sa mergeti sa depuneti declaratia UNICA. veti plati impozit de 10% la venitul net, 25% pensie din plafonul ales de dvs dar nu mai putin de 1900 lei cat este salariul minim brut pe tara, deci lunar veti achita 475 lei si 10% sanatate din acelasi salariu de 1900 lei (190 lei lunar) si asta tot lunar. puteti sa castigati si 2 miliarde anual, pensie si sanatatea le achitati la 1900 lei lunar, Dar pt pensie tb sa va alegeti dvs plafonul. Oricum situatia este incerta cum se va calcula la batranete pensia pt PFAuri din moment ce pe chitanta apare doar suma achitata nu mai apare luna ianuarie, februarie, etc etc. O zi buna.

milana1968 a scris:

Buna ziua,,va rog vreau un raspuns...patesc cas 475 si cass 190 lunar ,chiardaca am depasit plafonul de 22800 anual... sa presupunem ca eu castig dublu anual platesc tot 475 cas si 190 cass,,sau platesc la suma ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie concediu maternal in continuare Noi4 Noi4 Buna ziua, Am inceput concediul maternal cu data de 26 oct 2017. La acea data, media veniturilor brute din ultimele 6 luni era peste plafonul celor 12 salarii ... (vezi toată discuția)
Contributii pe venit in sectorul it Daliborka Daliborka Buna seara, In cazul in care o persoana PFA , in domeniul IT realizeaza venituri, care ar norma de venit si care ar fi contributiile platite pe venit?si cum ... (vezi toată discuția)
In legatura cu un pfa mihasava35 mihasava35 Buna ziua, Am fost nevoita sa imi deschid un PFA in urma cu o saptamana. Mi sa spus de la registrul comertului ca trebuie sa complectez un ... (vezi toată discuția)