Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impozit pe venit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impozit pe venit

BUna ziua,

La o Asoc de Proprietari avem un angajat cu CIM , cu timp partial de munca avand fctia de fem de serviciu. Are functia de baza avand un salariu brut de 1151 lei. Impozitul ne da ca ar fi zero. Este posibil sa nu achitam impozit pe venit?
Pensionarul pentru limita de varsta, daca are CIM datoreaza contributii la venitul brut, indiferent de nivelul pensiei.
Daca nu este pensionar si nu realizeaza alte venituri, astfel incat cumulate sa faca cel putin 1900 lei, datoreaza contributii la venitul realizat, diferenta pana la contributiile pentru salariul minim o suporta fiecare dintre angajatori.
Pentru contractele de mandat, indiferent ca este pensionar sau nu, se datoreaza contributii la venitul brut.
Din art 146, alin 5^2, rezulta ca pensionarii pentru limita de varsta sunt scutiti de la plata cas si cass calculate la val de 1900 lei
Doamna elenazan,
pentru un contabil sigur este lesne de inteles tot acest mecanism. Pentru un electronist ca mine ...... este un pic mai dificil. Sigur este si o deformatie profesionala. Pentru acest motiv voi expune aici o situatie precisa, completa si reala. Poate asa ma voi dumiri.
Prin urmare avem:
Administrator pensionat la limita de varsta fara alt loc de munca angajat cu CIM.
Acesta are un salariu brut sub 700 lei/luna la 2 ore /zi. Ptr. el se calculeaza asa:
CAS 25% din brut
CASS 10% din brut
Impozit 0%
acestea se scad din brut si se vireaza la stat.
Se mai calculeaza CAM 2.25% din brut suportat de angajator si virat la stat.
Se mai calculeaza CAS si CASS diferenta pana la salariul minim, se suporta de angajator si se vireaza la stat. Este corect pana acici?
Presedinte pensionat la limita de varsta fara alt loc de munca angajat cu Contract de Mandat tot 2 ore/ zi. Salariul sub 500 lei/luna. Pentru el se calculeaza ca la administrator se retine doar CAS si CASS din brut fara sa se mai calculeze si fara sa se mai vireze la stat diferenta pana la salariul minim.

Asta este toata tarasenia si promit ca nu va mai stresez.

Va multumesc!

gigiz, utilizator
@gigiz
Este corect asa cum calculati, pentru administrator pensionar cu CIM nu se datoreaza contributii la salariul minim.
elenazan, utilizator
OK, am inteles. Deci la CIM asociatia nu calculeaza si prin urmare nu plateste la Stat contributii la salariul minim.
Va multumesc, sa auzim de bine!